Jesteś na stronie: Wspomnienie – malarstwo Irminy Kucharskiej
Treść strony

Wspomnienie – malarstwo Irminy Kucharskiej

Wspomnienie – malarstwo Irminy Kucharskiej

Wystawa obrazów olejnych Irminy Kucharskiej będzie czynna do 23 stycznia 2022 r.

fot. M. Adamski, PIK w Białymstoku

 

Na wystawie można zobaczyć ponad 30 obrazów olejnych, przeważnie syntetycznych pejzaży, o nasyconych, energetycznych barwach, w kontrastowych zestawieniach. Pojawiają się też wymowne fragmenty wnętrz, świadczące o obecności człowieka i postacie przyjaciół, bliskich, co razem przywołuje chwile najlepsze – radosnych spotkań, zachwytów, relaksu.

Irmina Kucharska była wymarzonym wolontariuszem, chętnie angażowała się w działania plenerowe PIK, zawsze z pomysłem i fantazją. Swoim entuzjazmem i siłą wewnętrzną popychała do działania. Wystawę malarstwa Irminy Kucharskiej planowaliśmy jeszcze z autorką, teraz wspólnie z jej przyjaciółmi realizujemy to marzenie, które pozwoli nam być bliżej siebie, ze wspomnieniem o Niej…

Irmina Kucharska odeszła nagle 20 grudnia 2020 r. Była wieloletnim animatorem kultury. Pracowała jako plastyk, bibliotekarka, trenerka tańca i fitness w Klubie Garnizonowym. Od wielu lat uczestniczyła w plenerach organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, a następnie w zbiorowych wystawach je podsumowujących. Przede wszystkim była jednak przyjacielem PIK i inicjatorką oraz dobrym duchem działającej przy nim Grupy Twórczej „Bochemia”. Mobilizowała i inspirowała do pracy twórczej wszystkich członków. Miała wielkie serce dla ludzi, ale także zwierząt, zwłaszcza tym najbardziej chorym i pokrzywdzonym dając u siebie kąt. Także w ogrodzie Irmina znajdowała miejsce dla wszystkich ubóstwianych przez siebie roślin, starając się zapewniać im potrzebne warunki. Posiadała ogromną wiedzę w dziedzinie sztuki plastycznej i filmowej, dużo czytała, zgłębiając pasjonujące ją tematy. Była osobą o wielkiej kulturze i charyzmie. Zawieranie przyjaźni było jej supermocą, a zarazem rzeczą tak dla niej naturalną, jak dla kwiatu wypuszczanie kolejnych korzeni. Jej odejście to nieodżałowana strata.

Wystawa będzie czynna do 23 stycznia 2022 r. Wstęp wolny.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.