Treść strony

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki  i Praw Autorskich, proklamowany w 1995 roku, podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data ta jest symboliczna dla literatury, bo ten dzień to rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, m.in. Szekspira, Nabokova czy Cervantesa.

Święto ma na celu promocję literatury i czytelnictwa, a także wiedzy o prawach autorskich. W tym dniu zachęca się uczniów, nauczycieli, wydawców, bibliotekarzy i czytelników do dzielenia się pasją do czytania, na przykład za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jak pisze na swojej stronie UNESCO: „Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam”.

Podlaski Instytut Kultury od blisko pół wieku prowadzi działalność wydawniczą. Wśród pierwszych publikacji były „Ecce homo” Zbigniewa Ślączki, „Kiczory” Wandy Walawskiej czy „Jesienna miłość” Jerzego Binkowskiego. Dorobek wydawniczy PIK-u to tomiki poezji, powieści, wydawnictwa historyczne, etnograficzne i edukacyjne, książeczki dla dzieci, zeszyty literackie czy śpiewniki.

Od kilkunastu lat PIK organizuje też ogólnopolski konkurs literacki „Tutaj jestem”, którego główną nagroda jest wydanie książki. W tym roku termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia. Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie https://pikpodlaskie.pl/tutaj-jestem-konkurs-literacki.