Jesteś na stronie: Spacer po kulturze – Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach
Treść strony

Spacer po kulturze – Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach

Na kolejny spacer zapraszamy do Jaświł.

Jaświły to nieduża wieś w województwie podlaskim, położona w powiecie monieckim. Tę malowniczą miejscowość chętnie odwiedzają turyści szukający ciszy, spokoju, piękna natury. Zadanie stworzenia oferty kulturalnej spoczywa na Gminnym Ośrodku Kultury, który mieści się pod adresem Jaświły 14. Kieruje nim Bożena Kupińska. Jej zespół to pięć osób, zaangażowanych i bardzo oddanych swojej pracy.

Bożena Kupińska zauważa, że fakt, iż kieruje ośrodkiem kultury w tak niewielkiej miejscowości ma duże znaczenie. Łatwiej poznać ludzi – przyznaje – łatwiej poznać ich potrzeby i próbować na nie odpowiadać. Ale jednocześnie dużo ostrzej widać ograniczenia, takie jak chociażby infrastruktura.

Centrum Kultury w Jaświłach stara się zachęcić do korzystania z oferty zajęć jak największą liczbę osób. Między innymi dlatego Bożena Kupińska uważa, że najważniejsze są imprezy plenerowe, na które mieszkańcy czekają i w których chętnie uczestniczą. Pikniki rodzinne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet – wymienia – Te wydarzenia zawsze przyciągają naszą społeczność, integrują. Wydaje mi się, że poczucie takiej wspólnoty jest niezwykle cenne.

Kiedy zastanawiamy się, co takiego przyciąga ludzi do pracy w obszarze szeroko pojętej kultury, Bożena Kupińska przez chwilę milczy.

Na co dzień nie mam czasu na takie refleksje – przyznaje z uśmiechem – po prostu staramy się robić, co do nas należy, i oczywiście robić to jak najlepiej. I chyba to właśnie jest ten sekret i wabik. Pozytywne emocje po udanych warsztatach albo większych imprezach na pewno są motywacją i budzą apetyt na więcej.

Kultura, podobnie jak jej odbiorcy, cały czas się zmienia. Animatorzy i instruktorzy muszą być na bieżąco z potrzebami i trendami, cały czas muszą doskonalić swój warsztat. Staram się, żeby moi pracownicy często uczestniczyli w szkoleniach, zawsze zgadzam się, a nawet zachęcam ich do podnoszenia swoich kwalifikacji. – mówi Bożena Kupińska – Wiem, że ich kompetencje przełożą się na lepsze funkcjonowanie zespołu, że pobudzą ich i tak ogromną, kreatywność.

Bożenę Kupińska cieszy pomysłowość jej zespołu. Czasem brakuje pieniędzy na realizację niektórych przedsięwzięć, ale zapał nie maleje, w myśl motta, które przyświeca pani dyrektor, a które zaczerpnęła z Johana Huizingi: „Jeśli mamy zachować kulturę, musimy ją nadal tworzyć”.

https://www.facebook.com/bibliotekajaswily/ 

Redakcja: E. Świętochowska
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach