Podlaskie Kino Plenerowe

Komunikat dla uczestników Podlaskiego Kina Plenerowego w Białymstoku, dnia 4 września 2020 roku.

W związku z sytuacją epidemiczną każdy z uczestników zobowiązany jest przekazać przy wejściu na teren pokazu filmowego formularz z danymi kontaktowymi. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa i zgodne z wytycznymi służb sanitarnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dane te będą przechowywane przez Administratora – Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku  – przez dwa tygodnie. Prosimy o wydrukowanie formularza, wypełnienie go i zabranie ze sobą na pokaz. Będzie także możliwość uzupełnienia formularza na miejscu, przed projekcją, jednakże przyniesienie już wypełnionego z pewnością usprawni organizację wydarzenia.

DANE KONTAKTOWE UCZESTNIKA – FORMULARZ DO POBRANIA

Do 12 września mobilne kino będzie „wędrować” przez kolejne miasta regionu. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Mieszkańców województwa oraz turystów na wydarzenie zaprasza marszałek Artur Kosicki. 

– Uważam, że w trudnym czasie epidemii, powinniśmy zadbać o to, żeby trochę kultury i rozrywki trafiło do mieszkańców naszego województwa – mówił marszałek Kosicki. – Przedsięwzięcie ma pozwolić na to, by pobyć razem w bezpiecznych warunkach i obejrzeć dobry film. To będzie zadanie niełatwe, ale dołożymy wszelkich starań by tak się stało. Wierzymy także w rozsądek uczestników projekcji.

Darmowe pokazy odbędą się w ośmiu podlaskich miastach. Widzowie mogli już obejrzeć filmy w Wysokiem Mazowieckiem, Sokółce i Łapach. Kolejne pokazy będą w Tykocinie (28 sierpnia), Białymstoku (4 września), Augustowie ( UWAGA – nowy termin 19 września, pierwszy film: godzina 15.00, drugi film: godzina 17.00 ), Kolnie (6 września) i Supraślu (12 września). W każdej miejscowości wyświetlone zostaną po dwa tytuły.

– W dzisiejszych czasach powinniśmy myśleć nie tylko o epidemii, ale także pamiętać o zadaniach ważnych, z których najważniejszą jest kultura – mówił Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, na terenie której odbędą projekcje w stolicy regionu.

Uczestniczący w konferencji Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, przypomniał, że dla turystycznego miasteczka, taka inicjatywa jest bardzo korzystna.

– Tykocin to nie tylko mieszkańcy miasta, którzy licznie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach, ale także turyści, których rocznie przyjeżdża tu ok. 100 tys. – mówił.

Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, dziękował marszałkowi za inicjatywę.

– To jest taki element, który w jakiś sposób zrekompensuje mieszkańcom odwołane z powodu epidemii imprezy – zaznaczył.

Podlaskie Kino Plenerowe będzie miało formułę kina samochodowego z autami zaparkowanymi w bezpiecznej odległości. Widzom udostępnione będą także dezynfekowane każdorazowo leżaki. W projekcjach będzie mogło wziąć udział do 150 osób przebywających w wygrodzonym terenie.

Repertuar cyklu dobrany został w taki sposób, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tak więc znalazły się w nim bajki dla najmłodszych, komedie, filmy akcji, jak i dramaty. Szczegółowy plan projekcji jest dostępny na stronie – https://www.wrotapodlasia.pl/kino. Województwo Podlaskie utworzyło także wydarzenia na Facebooku, dotyczące konkretnych seansów.

Przedsięwzięcie realizuje Podlaski Instytut Kultury (PIK) w partnerstwie z Fundacją na rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej oraz lokalnymi ośrodkami kultury.

– Obecnie najważniejszym zadaniem PIK jest wspieranie lokalnych ośrodków kultury oraz inicjatyw kulturalnych w regionie – zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor PIK. – To nie ostatnia inicjatywa naszej instytucji, ale jedna z wielu, które będzie proponować mieszkańcom Podlaskiego.

źródło: www.wrotapodlasia.pl 

Zdjęcia z Sokółki i Wysokiego Mazowieckiego

Zdjęcia z konferencji prasowej