Jesteś na stronie: Projekty pikTOgraMY i Meandry dofinansowane przez MKiDN
Treść strony

Projekty pikTOgraMY i Meandry dofinansowane przez MKiDN

Z radością informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzyło nasze wnioski na dofinansowanie projektów pikTOgraMY i Meandry.

pikTOgraMY

Koncepcja projektu pikTOgraMY zawiera w sobie szereg działań, których celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Celem pośrednim jest skupienie się na przyrodzie, która otacza człowieka i może stać się inspiracją do działań twórczych. Nazwa  pikTOgraMY łączy w sobie skrót nazwy naszej instytucji ze słowem GRA, którego synonimem jest zabawa i odtwarzanie roli (w teatrze). W nazwie znajduje się forma osobowa TO – MY, która ma dać uczestnikom zadania poczucie wspólnotowości i sprawczości. Piktogram jest przedstawieniem pojęcia za pomocą obrazka. Pełni on  ważną funkcję w komunikacji, gdyż dzięki zastąpieniu słowa pisanego elementem graficznym, zwiększa czytelność przekazu oraz omija barierę językową. Działania teatralne to swoistego rodzaju „piktogram” emocji, których zakodowanych znaków najlepiej uczyć się w praktyce. Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od maja do sierpnia 2022 roku. Projekt jest ewolucją projektu PIKtoGRAmy 2021. Zmiana pisowni nazwy nadaje świeżości działaniom i przekazuje ważną myśl przewodnią, skupioną na aspekcie społecznym projektu, a więc na wspólnotowości działań. W programie znajdą się pokazy spektakli profesjonalnych w miejscowościach z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej, przegląd teatrów amatorskich oraz realizacja spektaklu przez dzieci i młodzież. W całości przewidziane są warsztaty konstrukcyjne, teatralne i scenograficzne.

Wysokość dofinansowania to 49 tysięcy złotych.

Meandry

Meandry to letnia szkoła tradycji, podczas której uczestnicy przez sześć dni będą uczestniczyć w warsztatach śpiewu, tańca, uczyć się rękodzieła i gry na instrumentach, uczęszczać na wykłady, koncerty, spotkania z zespołami z regionu i potańcówki. Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od 28 sierpnia do 3 września 2022 roku. Meandry odbędą się w skansenie nieopodal miejscowości Koźliki nad rzeką Narew. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych i będą prowadzone w kilku grupach. Ponadto zaplanowaliśmy otwarte dla publiczności spotkania z uznanymi zespołami śpiewaczymi i śpiewaczkami z regionu, koncerty, potańcówki, wykłady czy prezentacje teatru obrzędowego. Kulminacyjnym momentem będzie koncert podsumowujący letnią szkołę, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe a koło gospodyń wiejskich przygotuje degustację lokalnych potraw. Koncert podsumowujący zakończy potańcówka z kapelą.

Wysokość dofinansowania to 45 tysięcy złotych.