Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur już za miesiąc!
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur już za miesiąc!

Podlaska Oktawa Kultur już za miesiąc!

Konferencja prasowa zapowiadająca POK – 26.06.2024.

Oficjalnie zaprosiliśmy wszystkich na Podlaską Oktawę Kultur, którą organizujemy już od szesnastu lat! W konferencji prasowej wzięli udział: marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Agnieszka Jabłońska – zastępca dyrektora PIK i Dariusz Kryszpiniuk – koordynator festiwalu.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur będzie 16. edycją tego festiwalu. Jak podkreślił marszałek Łukasz Prokorym, wydarzenie zrodziło się z szacunku do różnorodności kulturowej i etnicznej naszego regionu. Ewolucja festiwalu spowodowała, że dzisiaj obecne są na nim zespoły, które prezentują kulturę nie tylko naszego regionu, ale i z całego świata – podkreślił. Koncerty odbywają się w całym województwie, bardzo się cieszę, że zarząd województwa mógł wesprzeć festiwal, również finansowo. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 600 tys. zł – mówił marszałek.

Wyraził też nadzieję, że Podlaska Oktawa Kultur jak co roku przyciągnie wielu pasjonatów muzyki inspirowanej kulturą tradycyjna. Zapraszam do udziału w wydarzeniach związanych z festiwalem – zachęcał. Jestem przekonany, że Podlaska Oktawa Kultur nadal będzie się rozwijać i co roku będziemy podziwiać zespoły z różnych zakątków Polski, Europy i świata.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który objął Podlaską Oktawę Kultur honorowym patronatem również zauważył, że festiwal stale się zmienia. Początkowo występowały na nim zespoły z krajów reprezentujących mniejszości zamieszkujące Podlasie – mówił. – W tym roku na scenie zaprezentują się grupy z aż 11 krajów, to bardzo cieszy. Prezydent zwrócił również uwagę na fakt, że Podlasie wciąż jest zróżnicowane pod względem narodowościowym i kulturowym. Festiwal świetnie się w tę różnorodność wpisuje, uczy tolerancji i odpowiada na kulturowe potrzeby nowych odbiorców. Pokazuje, że warto być otwartym na innych, na inne kultury i tradycje, bo to bardzo ubogaca – mówił. Podobnie jak marszałek Łukasz Prokorym, Tadeusz Truskolaski również zapraszał do licznego udziału w koncertach. Rynek Kościuszki jest otwarty, gościnny – zachęcał. – Wierzę, że będą to piękne przeżycia.

O Podlaskiej Oktawie Kultur, jej idei i celach mówiła zastępca dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury, Agnieszka Jabłońska. Podkreśliła istotną rolę tradycji w całym przedsięwzięciu. To festiwal, w którym muzyka jest inspirowana tradycją – mówiła – a tradycja wyrażana jest poprzez muzykę, taniec i śpiew. Mieszkańcy Białegostoku pokochali Podlaską Oktawę Kultur, a my obserwując ich zainteresowanie tym wydarzeniem, utwierdzamy się w przekonaniu, że to co robimy jest potrzebne, właściwe i wartościowe. Wiemy, że nie każdy ma możliwość zwiedzania świata, dlatego zapraszamy świat do nas. Mam nadzieję, że jak zawsze, mnóstwo osób skorzysta z naszej propozycji wspólnej kulturowej podróży i weźmie udział w koncertach, które odbędą się już za niespełna miesiąc! Agnieszka Jabłońska podziękowała też marszałkowi województwa i prezydentowi miasta za wsparcie i życzliwość.

O szczegółach programu festiwalu opowiedział jego koordynator, Dariusz Kryszpiniuk. Podkreślił, że organizacja Podlaskiej Oktawy Kultur to ogromne wyzwanie, które wymaga dużej pracy, ale daje też mnóstwo satysfakcji. Zależy nam, aby na festiwalu pojawiały się najlepsze zespoły – mówił. – W tym roku również zaprosiliśmy artystów prezentujących najwyższy poziom.  Są to zespoły bardzo różne, ale łączy je jedno: wszystkie inspirują się tradycją i kulturą swoich ojczyzn, chcą to dziedzictwo pokazywać i popularyzować. Festiwal jest do tego fantastyczną przestrzenią. Koordynator podkreślił, że udział w festiwalu potwierdziły zespoły z Meksyku, Afryki, Azerbejdżanu i wielu innych. Nie zabraknie oczywiście wykonawców z Polski, wśród których warto wymienić Zakopower. Dariusz Kryszpiniuk zaprosił nie tylko do udziału w koncertach, ale również w imprezach towarzyszących: POKtańcówce i afterparty, które odbędą się przy Młynowej.

Na tegoroczną Podlaska Oktawę Kultur zapraszamy w dniach 25-28 lipca. Wszystkie koncerty, z wyjątkiem POKtańcówki i afterparty, odbędą się przy Rynku Kościuszki. Szczegółowy program wydarzenia zamieściliśmy na stronie internetowej festiwalu: oktawa.pikpodlaskie.pl