Jesteś na stronie: Szło na życie – nowa pozycja wydawnicza PIK
Treść strony

Szło na życie – nowa pozycja wydawnicza PIK

Szło na życie – nowa pozycja wydawnicza PIK

Wydanie książki autorstwa Krzysztofa Chłopka ufundował PIK w Białymstoku jako nagrodę w konkursie literackim „Tutaj jestem”.

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Tutaj jestem” powstał z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój pierwszy autorski projekt wydawniczy. Twórców, jak co roku, miało zainspirować motto Michała Zabłockiego: „Tutaj jestem, gdzie byłem, gdzie się urodziłem. Tu się wychowałem i tutaj zostałem. Mogłem jechać, wyjechać i stąd się oddalić, ale jednak zostałem z tymi co zostali”.

Największym atutem nagrodzonej książki są jej bohaterowie, a wśród nich najważniejszym jest dziadek Dominik – domorosły geniusz inżynierii i właściciel szopy, metafizycznego zaułka. Krzysztof Chłopek we wspomnieniach o dziadku pokazuje codzienność powojennej Polski mocno okraszając tekst sentymentem do szczęśliwie przeżytego dzieciństwa, bliskiego kontaktu z przyrodą i ludźmi. Prozę świetnie się czyta dzięki żywemu i obrazowemu językowi, który ma swój własny, oryginalny rytm i melodykę.

Autor pochodzi ze Skarbimierza-Osiedle w woj. opolskim. Urodził się 1986 r. W dużej części jest potomkiem kresowiaków, a poprzez bardzo bliską relację z pochodzącym z Wołynia dziadkiem czuje się mocno związany z tamtym obszarem, przynajmniej kulturowo. Od kiedy piszę? To takie trudne pytanie. Nigdy nie uważałem, że piszę. Ot tak, czasem zdarzyło mi się coś naskrobać, oczyszczając w ten sposób głowę ze zbyt wielu myśli. – mówi Krzysztof Chłopek.