Jesteś na stronie: Międzynarodowy Dzień Teatru
Treść strony

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Włączamy się w obchody tego święta poprzez udostępnienie nagrań aktywności teatralnych realizowanych w PIKu w 2021 r.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie na niemal całym świecie.

Podlaski Instytut Kultury włącza się w obchody tego święta poprzez udostępnienie nagrań aktywności teatralnych, które realizowane były w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku w 2021 r. Nasze świętowanie zakończy się w niedzielę 3 kwietnia spektaklem na żywo Teatru pod Orzełkiem. Twórcy pokażą publiczności spektakl „Kukła z wiejskiego podwórza”. Tego dnia udostępnimy na naszej stronie publikację stworzoną po konferencji teatrów amatorskich realizowanej w grudniu 2021 r.

Niech żyje Teatr!


Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zorganizował 2 grudnia 2021 roku pierwszą konferencję teatralną skierowaną do instruktorów, twórców, inicjatorów i osób zainteresowanych działaniami teatrów niezawodowych, funkcjonujących na terenie województwa podlaskiego.

Głównym celem Konferencji było wspieranie rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, w tym niezawodowego ruchu teatralnego, jako ważnego czynnika kulturotwórczego regionu.

Publikacja jest podsumowaniem konferencji, a w jej treści znajdują się materiały napisane i zredagowane przez jej prelegentów: księdza Jarosława Jóźwika, Anny Kołosow-Ostapczuk, Katarzyny Siergiej, Mateusza Tymury, Mateusza Sacharzewskiego, Karola Smacznego, Aldony Żejmo-Kudelskiej, Emilii Wyszkowskiej.

Część publikacji stanowi raport z pilotażowego badania ruchów teatrów amatorskich, przeprowadzonego oraz  zredagowanego przez Emilię Wyszkowską i Agnieszkę Jakubicz.

Liczymy na to, że publikacja stanie się inspiracją do działań twórczych w naszym regionie.

plik do pobrania:
Konferencja Ruchu Teatrów Amatorskich (PDF, 2.2MB)


Projekt „Zróbmy sobie teatr – filmy instruktażowe” był cyklem prezentacji, które pokazywały najmłodszym widzom jak zrobić domowy teatrzyk. Do każdego instruktażu zostały przygotowane krótkie prezentacje teatralne.

Pokaz finałowy „NUDA” w ramach letnich warsztatów teatralnych „PIKtoGRAmy”– KTO WYŁĄCZYŁ PRĄD

Pokaz finałowy „NUDA” w ramach letnich warsztatów teatralnych „PIKtoGRAmy”– BARWY

Pokaz finałowy „NUDA” w ramach letnich warsztatów teatralnych „PIKtoGRAmy”– PTAKI

Pokaz finałowy „NUDA” w ramach letnich warsztatów teatralnych „PIKtoGRAmy”– FINAŁ

„Historia powstania Bociana” – w formie teatru cienia to następny z filmów w cyklu „Zróbmy sobie teatr – filmy instruktażowe”. Teatr cieni to rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr powstał w Chinach w III wieku p.n.e. Zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji w których lalki realizowały dzieci w wieku 4 -10 lat, przy pomocy specjalisty do spraw teatru Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Kolejnym z  filmów w cyklu „Zróbmy sobie teatr – filmy instruktażowe” była prezentacja „Historia Supraśla” – w formie Teatr Kamishibai. Jest to dosłownie „papierowy teatr”, teatr ilustracji. To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do otwartej częściowo skrzynki. Skrzynka o nazwie butai (scena) pełni rolę ekranu. Zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji w których plansze realizowały dzieci w wieku 4 -10 lat przy pomocy specjalisty do spraw teatru Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia dwóch mini przedstawień zrealizowanych przy pomocy lalek teatralnych. Będzie to:„ Tydzień” i „Zajączki”. Pokazy przygotowane przez Lidkę (7 l.) oraz Ingę (4 l.), przy pomocy specjalisty do spraw teatru Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.