Jesteś na stronie: Festiwal Piosenki Literackiej im Łucji Prus
Treść strony

Festiwal Piosenki Literackiej im Łucji Prus

Prezentacja programu festiwalu podczas spotkania prasowego.

Dwudziestu młodych wokalistów, znakomite jury i koncerty gwiazd: Urszuli Dudziak, Hanny Banaszak i Stanisława Soyki.  Tak w kilku słowach można opisać festiwal, na który zaprasza w tym roku Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Podlaski Instytut Kultury. To trzydniowe święto dobrej muzyki odbędzie się w dniach 29 września – 1 października 2023 r.  w kinie Ton, na Rynku Kościuszki 2, w Białymstoku. Festiwal od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy, w tym roku to dwudziestu utalentowanych wykonawców z całej Polski, prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus – artystki pochodzącej z Białegostoku oraz utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej. Towarzyszy im wspaniały band Piotra Matuszczyka. Występy ocenia znakomite jury, w którym zasiadają m.in. Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Jan Wołek. Festiwal jest adresowany przede wszystkim do uczniów i studentów szkół artystycznych – teatralnych, muzycznych, estradowych, ale także do osób dotychczas niezwiązanych zawodowo ze sceną.

Podlaski Instytut Kultury jest swego rodzaju trampoliną do kolejnych etapów w karierze tych młodych ludzi. Dla niektórych uczestników festiwalu jest to być może pierwszy występ, a dla niektórych ostatni przed wielką karierą muzyczną – mówiła podczas konferencji dyrektor PIK Wiktoria Wnorowska.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus organizowany jest przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od 2008 roku. To już XV edycja tego przedsięwzięcia. Najprościej rzecz ujmując to czas wypełniony przesłuchaniami i występami młodych, utalentowanych artystów oraz koncertami wybitnych muzyków polskiej sceny. Festiwal ma już stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na prezentacje młodych piosenkarzy oraz recitale znanych i lubianych artystów, którzy z przyjemnością wracają do starych, dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach i interpretacjach. W tym roku na festiwalu wystąpią: Urszula Dudziak, Hanna Banaszak oraz Stanisław Soyka.

W tym roku naprawdę zaszaleliśmy z programem. Uważam, że jest niesamowity.  Każdy może wybrać coś dla siebie. Urszula Dudziak, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak – przygotowaliśmy koncerty takich gwiazd. Ale w szczególny sposób zapraszam na przesłuchania konkursowe, na które wstęp jest wolny. Pamiętajmy, że młodzi wykonawcy potrzebują wsparcia publiczności – zachęcała Marta Szałkiewicz, koordynatorka festiwalu.

Dzięki temu festiwalowi możemy się rozwijać – mówiła Maria Sawicka, jedna z uczestniczek tegorocznej edycji festiwalu, która wystąpiła podczas konferencji prasowej – jest tu przemiła atmosfera, widownia zawsze nas wspiera i nam kibicuje. Możemy się inspirować nowymi utworami, które słyszymy, do tego koncerty gwiazd.

Młodzi wykonawcy przyjechali w tym roku z całej Polski, między innymi z Warszawy, Nowego Sącza, Puław, Kętrzyna, Poznania, Hajnówki, Kłodzka, Wasilkowa i cztery osoby z Białegostoku. Patronatem objęli festiwal: Program Pierwszy Polskiego Radia, Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku