Jesteś na stronie: Zmarł Włodzimierz Zmarzlik
Ładowanie Wydarzenia

Zmarł Włodzimierz Zmarzlik

Zmarł Włodzimierz Zmarzlik
Data
16 października 2021
Czas
godz. 15:30

Szczegóły

27 września 2021 r. w wieku 92 lat zmarł Włodzimierz Zmarzlik – były wieloletni dyrektor Monieckiego Ośrodka Kultury.

Z głębokim żalem żegnamy lubianego i wszechstronnego kreatora życia kulturalnego w gminie monieckiej, założyciela zespołów folklorystycznych, aktywnego organizatora, artystę, dziennikarza, społecznika, dla którego kultura była całym jego życiem. Wyrazy głębokiego współczucia składamy Rodzinie i Bliskim.
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mońkach 16 października (sobota) o godz. 15:30, po którym nastąpi złożenie urny z prochami Zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym w Mońkach.

Włodzimierz Zmarzlik urodził się w miejscowości Busko na Kielecczyźnie w 1930 r. Po zakończeniu wojny uczęszczał do buskiego gimnazjum. Tam zetknął się z teatrem, tańcem, śpiewem i harcerstwem. Brał też czynny udział w redagowaniu gazetki szkolnej. Lata spędzone w szkole, to czas wspaniałej przygody i przepustka do szeroko rozumianego „świata kultury” – wspomina. W latach 1949-1951 pracował w Komendzie Chorągwi ZHP
w Kielcach, a następnie pełnił funkcję Komendanta Hufca we Włoszczowej.

W czasie służby wojskowej zupełnie niespodziewanie znalazł się w Osowcu. Tu kontynuował i twórczo rozwijał swoje zainteresowania kulturalno-muzyczne. Z utalentowanym i aktywnie działającym zespołem muzycznym występował jako wokalista w różnych zakładach pracy, między innymi w Białymstoku i Grajewie. Koncertował też w Teatrze im. Aleksandra Węgierki. Po zakończeniu czynnej służby wojskowej zaproponowano mu pracę w Mońkach. Powstawał tu w 1954 r. nowy powiat. „Chciałem tu zostać kilka miesięcy, zarobić i wrócić w rodzinne strony” – wspomina. W Mońkach Zmarzlik „znalazł” swoją „drugą połowę”. Wybranką była Celina Pełszyńska.

W 1975 r. został Dyrektorem Monieckiego Ośrodka Kultury. Na stanowisku tym dał się poznać jako aktywny kreator kultury. Zaangażował się w tworzenie na wsiach zespołów folklorystycznych, organizował przeglądy piosenek, konkursy recytatorskie i tworzył zespoły muzyczne (bardzo znane były „Biebrzańskie Nutki”). Był założycielem Monieckiego Towarzystwa Regionalnego, aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i Towarzystwie Wiedzy Powszechnej. Z jego inicjatywy narodziło się znane w całej Polsce „Święto Ziemniaka” (1976 r.) W 1990 r. Włodzimierz Zmarzlik przeszedł na emeryturę i przeniósł się do Łodzi. W 2002 r. powrócił do Moniek.

Włodzimierz Zmarzlik był człowiekiem, którego nie można było nie lubić, był „duszą towarzystwa”. Zawsze rozpierała go energia. Ciągle miał nowe pomysły i propozycje. Był człowiekiem niezwykle wszechstronnym. Zarządzał, dyrygował, grał na akordeonie, znał się na fotografii, recytował, śpiewał (stworzył grupę „Wesołki”), sypał anegdotami, pisał do gazet, udzielał się społecznie. „Tę pracę trzeba kochać” – twierdził.

(Informacje zaczerpnięto z tekstu „Ludzie Moniek”, udostępnionego dzięki uprzejmości  Monieckiego Ośrodka Kultury).

Kategorie: Inne