Jesteś na stronie: „Szeptem” – Daria Ostrowska
Ładowanie Wydarzenia

„Szeptem” – Daria Ostrowska

„Szeptem” – Daria Ostrowska
Data
7 maja 2019, godz. 18:00
- 23 maja 2019
Miejsce

Szczegóły

Wystawa malarstwa Darii Ostrowskiej pt.: „Szeptem”. Wernisaż odbył się 7 maja, o godz. 18.00, w Galerii PIK przy ul. Kilińskiego 8. Podczas otwarcia wystawy zaśpiewał zespół Dobryna. Wystawa była czynna do 23 maja.

Przy jasnych dniach, przy ciemnych nocach… babka szeptała słowa. A na słowa trzeba uważać, jak na złe oczy, dlatego wymawiała zawsze te właściwe i odpowiednie – takie, które niosły w sobie moc. Powtarzane trzykrotnie frazy przeplatały się z modlitwą o spokój, o zdrowie, o pomyślność. Przy jasnych dniach, przy ciemnych nocach… babka suszyła zioła. W porę szła w las lub na łąkę, zawsze po te właściwe i odpowiednie. Związane w wianku, rzucała do ognia, podpalała, okadzała. Delikatny len, gorzki piołun, życiodajna szałwia, miłosna mięta ­­– zioła na niepokój duszy, zioła na zranione serce, zioła na oczyszczenie i ochronę. Darła kłaczki lnu zwane „lubczykami” – bo „lubow” to miłość –  i spalała je w płomieniu poświęconej gromnicy. Tak zdejmowała choroby, wysyłała na rozstajne drogi i kazała posyłać je na cztery wiatry. Przy jasnych dniach, przy ciemnych nocach… babka miała dar. Otrzymała go tak jak jej matka i matka matki od tej mądrzejszej o doświadczenie. Trzymała go w dłoni jak bordową wstążkę łączącą przeszłość z przyszłością. Połączone, leczyły ciała i dusze, zaklinały szczęście, aż do pożegnania.

***

Dzisiaj w swojej nowoczesności przestaliśmy wierzyć w rzeczy, których nie możemy dotknąć i nazwać. Tak rzadko potrafimy pozostać w sferze ducha czy natury – dopiero kiedy wszystko, co znamy, zawodzi i boimy się, że już nie ma nadziei,  wracamy do starych tradycji.  Zaczynamy wierzyć na nowo, że zdrowie czy pomyślność przyjdą wraz z dziwnym szeptem, zapachem palonych świec i ziół w domach szeptunek, znachorek, wiedźm i babek.  

Z fascynacji charakterystyczną dla Podlasia ludową tradycją,  a także z oczarowania mocą kobiet, ujawniającą się w ich genealogii, powstał cykl obrazów Darii Ostrowskiej „Szeptem”. Jak podkreślaautorka: Moje szeptuchy są jak swego rodzaju modlitwa, w którą wierzymy, choć nie do końca potrafimy to racjonalnie wytłumaczyć. Pokazują, że czasami warto cofnąć się o krok, uwierzyć, zaufać intuicji i naturze. Może wtedy za przykładem szeptuchy będziemy w stanie sami sobie wyczarować szczęście.
 

W mowie kobiet szeptunek przenika nas głęboko wiara w rzeczy niewidzialne, zadziwia mądrość przekraczająca nasze logiczne schematy, mądrość podarowana od innej kobiety, którą trzeba zaakceptować i jako dar w miłości przyjąć. Tu silna swą kobiecością kobieta obrazuje horyzontalne więzi, tworząc kobiecą społeczność i symbolikę. Przezwycięża tym samym fakt swej częstej nieobecności w kulturze opartej na patriarchalnym porządku. Tu młoda kobieta jest dziedzicem wiedzy tajemnej, mocy, której szuka w sobie samej. Silna, pełna spokoju, pokonuje kolejne kroki wtajemniczenia, uczy się tworzyć magiczną przestrzeń, opierając się na szacunku do życia i natury.

Daria Alicja Ostrowska, ur. 12.08.1986 w Lidzbarku Warmińskim. Obecnie mieszka i pracuje w Choroszczy koło Białegostoku. Uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, gdzie uzyskała dyplom z ceramiki artystycznej. Przedmiotem jej zainteresowania od początku było jednak malarstwo, dlatego właśnie na takim kierunku ukończyła Instytut Sztuk Pięknych w Olsztynie. Stałym elementem jej prac już od czasów studiów jest kobieta, postrzegana raczej nie jako postać. Kobieta staje się metaforą smutku, radości, prośby – myślowym, emocjonalny skrótem. W swoich pracach często nawiązuje do motywów ludowych, baśni. Ogromną inspiracją, wynikającą z mieszanych, polsko-ukraińskich korzeni, stanowią dla niej ikony – święte obrazy, gdzie postać jest symbolem, nie ciałem. Malarka obecnie na stałe współpracuje z białostocką Galerią Marchand, gdzie można zobaczyć jej prace na cyklicznych zbiorowych wystawach.

http://dariaalicja.blogspot.com
https://www.instagram.com/mandrykdaria
https://www.facebook.com/ostrowskaDA

Miejsce

Jana Kilińskiego 8, 15-089 Białystok, Polska
Telefon
85 740 37 16
Kategorie: Wystawy