Jesteś na stronie: Rodzinne warsztaty wielkanocne
Ładowanie Wydarzenia

Rodzinne warsztaty wielkanocne

Rodzinne warsztaty wielkanocne
Data
25 marca 2023
Miejsce

Szczegóły

Poprowadziła je znana z telewizji Magda Rutkowska. Zaprosiliśmy rodziców i opiekunów z dziećmi na warsztaty wykonywania pisanek.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Podczas spotkania pisankarka pokazała jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Można było samodzielnie ozdobić wydmuszkę metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki. Pani Magda zaprezentowała tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowiedziała też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu.

Magda Rutkowska wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

www.mocdekoracji.pl
www.facebook.com/MagdaRutkowskaCOM

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Informacje

Wstęp
5 zł/os.

Miejsce

ul. św. Rocha 14, 15-879 Białystok, Poland
Telefon
85 744 68 63
Kategorie: Warsztaty