Jesteś na stronie: Podlaskie Sploty – III Festiwal Tkactwa
Ładowanie Wydarzenia

Podlaskie Sploty – III Festiwal Tkactwa

Podlaskie Sploty – III Festiwal Tkactwa
Data
9 lipca 2022, godz. 8:00
- 10 lipca 2022

Szczegóły

W dniach 9-10 lipca mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w pikniku tkackim w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku.

Podlaski Instytut Kultury od lat szkoli tkaczki, organizuje wystawy tkanin, konkursy. Wszystko po to, by pokazać piękno i atrakcyjność dawnych wzorów, zachęcić do tkania. Właśnie temu służy projekt Podlaskie Sploty – III Festiwal Tkactwa.
W dniach 9-10 lipca mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w pikniku tkackim w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. To prawdziwe tkackie święto z pokazami przędzenia na kołowrotku oraz tkania w różnych technikach. Przyjadą tkaczki nie tylko z regionu, ale z całego kraju, w sumie pojawi się w białostockim parku ponad trzydzieści stoisk.
Wydarzeniem wieńczącym Festiwal Tkactwa będzie wystawa dawnych tkanin przyniesionych przez mieszkańców Białegostoku.
Już teraz można je przynieść do siedziby naszej instytucji w Spodkach. My je obejrzymy, opiszemy, sfotografujemy i 9 lipca zaprosimy na wernisaż. Może się zdarzyć, że znajdą się w naszych szafach prawdziwe perełki.
Podobne wystawy będą miały miejsce także w Lipsku, Dąbrowie Białostockiej oraz Suchowoli. To gminy, gdzie tradycyjne tkactwo jest ciągle żywe.
Projekt zakłada także dokumentację starych wzorów i przełożenie dawnych zapisów na graficzną, bardziej zrozumiałą formę. Zajmie się tym Katarzyna Daniewicz, która mówi o sobie że wsiąkła w tkactwo całą sobą.
W tym roku, w ramach projektu będą warsztaty radziuszki, sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, tkania chodników i pereborów. Dzięki nim uda się przeszkolić dwadzieścia pięć osób. Nauczą się przygotowywać krosno, osnuwać, tkać i wykańczać tkaninę. Warsztaty poprowadzą uznane tkaczki Irena Ignaciuk, Sabina Knoch, Karolina Radulska i Marta Bajko.

Projekt Podlaskie Sploty. III Festiwal Tkactwa został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Województwo Podlaskie.

Organizator

Telefon
504078846
Email
promocja@pikpodlaskie.pl
Strona internetowa

Miejsce

Plac Konstytucji 3 maja, Białystok, Poland
Kategorie: Festiwal