Szczegóły
Osoby, które nie odebrały nagród na gali, zapraszamy do PIKu po 7 maja.
Forum Teatrów – zaproszenie na galę.
Jury w składzie: Anastazja Popławska, Dawid Franciszek Malec, Marcin Tomkiel w kategorii artystycznej Forum Teatrów IV Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” po obejrzeniu 12 spektakli z wszystkich kategorii wiekowych, postanowiło na galę laureatów zaprosić przedstawicieli następujących zespołów teatralnych (kolejność alfabetyczna):
Arlekin
Grupa Teatralna Reflektor
Grupa Teatralna Stopklatka
Teatromanki czyli Matki, Żony i Kochanki…
Teatr Licho
Teatr PaniKa
Teatr Żółtodziób
Przegląd ma inspirować do rozwijania zainteresowań artystycznych, wrażliwości estetycznej i twórczej współpracy przez recytację, śpiew i działania teatralne. Adresujemy go do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich, a także do osób dorosłych z całego województwa podlaskiego.
Tematem tegorocznej edycji jest PRZYJAŹŃ – jeden z najważniejszych i najcenniejszych aspektów naszego życia. Jest to relacja opierająca się na zaufaniu, akceptacji i wsparciu.
Niech hasłem przewodnim do poszukiwań tekstów literackich i piosenek staną się słowa Ernesta Hemingwaya: „Przyjaźń to najcenniejszy skarb, jakiego człowiek może doświadczyć.”
Pomocne mogą być takie określenia jak: przyjaźń, przyjaciel, bliska osoba, bratnia dusza, druh, kompan, towarzysz, bliskość (w relacji), braterstwo, przywiązanie, serdeczność, więzy, więź, wspólnota, zespołowość.
Współorganizatorem przeglądu jest Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.
Jury przeglądu
Dawid Malec – aktor, wokalista, reżyser. Urodził się w 1993 roku w Zakopanem, ale zawodowo związał się z Białymstokiem. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jest aktorem Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, ale można go również zobaczyć w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie występuje gościnnie jako aktor-solista. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których z powodzeniem zaraża pasją i fascynacją teatrem. Swój talent wykorzystuje również prowadząc różnego rodzaju uroczystości i spotkania.
Agnieszka Możejko-Szekowska – aktorka, od 2003 roku związana z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Ma w dorobku blisko 70 ról. Jest laureatką I edycji Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, gdzie oprócz pierwszej nagrody, otrzymała również nagrodą specjalną Radia Białystok. Jest instruktorką teatralną. Od lat prowadzi warsztaty dla dorosłych, organizowane przez białostocki Teatr Dramatyczny. Z Podlaskim Instytutem Kultury współpracowała prowadząc zajęcia podczas Kursu Teatralnego I i II stopnia, kształcącego przyszłych instruktorów. Sprawuje opiekę artystyczną nad Teatrem T-3, działającym przy Polskim Związku Niewidomych w Białymstoku.
Jest utalentowaną wokalistką, ma na koncie recitale i koncerty w kraju i za granicą (m.in. w Monachium, Lipsku, Stuttgarcie). Najchętniej sięga do utworów z dobrym tekstem, w których poszukuje nowych możliwości interpretacji aktorskiej. Ceni piosenki Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów, Wojciecha Młynarskiego, songi Brechta, bliska jest jej również piosenka francuska.
(fot.: Trzecie Oko)
Marcin Tomkiel – aktor, lalkarz, konstruktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku oraz laureatem nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia. Stawia na alternatywne oblicze teatru. Od kilku lat związany z białostockimi środowiskami osób z niepełnosprawnościami. Problemy tej grupy społecznej są mu bardzo bliskie, zależy mu na działaniach edukacyjnych, które przyczynią się do zapobiegania zjawiskom dyskryminacji i alienacji społecznej w szerokim rozumieniu tych pojęć. „Ucywilizowany prymityw, który wchłonął w siebie egzystencjalne zagrożenia podmieńca, malarza i arborysty” – tak o sobie mówi.
Marta Shalkevich – wokalistka, dyrygentka, instruktorka emisji głosu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Grodnie w klasie dyrygentury chóralnej, szkołę Wokalno-Aktorską w Krakowie, Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła emisji głosu, prowadziła zajęcia umuzykalniające dla dzieci. Z chórem „Rozśpiewana 19” w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku uczestniczyła w projekcie „Rozśpiewany Białystok”. Od 2018 roku kieruje działającym w Podlaskim Instytucie Kultury chórem im. Stanisława Moniuszki, z którym zdobyła liczne nagrody. Od 2019 roku pracuje jako starszy instruktor do spraw muzyki w Podlaskim Instytucie Kultury. Prowadzi zajęcia wokalne w ZPiT „Kurpie Zielone”. Koordynowała Ogólnopolski Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. (fot.: Piotr Dołżyński)
Anastazja Popławska – koordynatorka projektów artystycznych, pedagog teatru, animatorka kultury. Wykształcenie zdobywała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru organizowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu projektów kulturalnych skierowanych do dzieci i młodzieży, m.in. białostockiej edycji Lata w Teatrze. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury, koordynując projekty i festiwale związane ze sztuką, m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie, Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, Galerią Arsenał, Galerią im. Sleńdzińskich, Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych „Supernova”, Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca. Od 2022 roku związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku. (fot.: Piotr Dołżyński)
DOKUMENTY:
REGULAMIN IV WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ – PIKtoGRAmy 2024
INFORMATORY
LISTA OŚRODKÓW REALIZUJĄCYCH ELIMINACJE MIEJSKIE I GMINNE
Szczegółowych informacji na temat Przeglądu udziela:
Dział Sztuki
Osoba odpowiedzialna za udzielanie informacji: Anna Czerwińska
tel./fax 85 740 37 15
piktogramy@pikpodlaskie.pl
Koordynatorka Przeglądu:
Emilia Wyszkowska
tel: 798 727 033