Jesteś na stronie: Chopin. Szymanowski. Źródła. Relacja z konferencji prasowej
Treść strony

Chopin. Szymanowski. Źródła. Relacja z konferencji prasowej

Chopin. Szymanowski. Źródła. Relacja z konferencji prasowej

Muzyka Chopina i Szymanowskiego zabrzmi w mistrzowskim wydaniu w lokalnych ośrodkach kultury w całym regionie.

Chopin. Szymanowski. Źródła. to cykl koncertów muzyki F. Chopina i K. Szymanowskiego, które odbędą się w niewielkich miejscowościach w regionie.

Do projektu wybraliśmy siedem miejscowości, są to Brańsk, Czyżew, Goniądz, Korycin, Knyszyn, Michałowo oraz Czeremcha – mówił podczas spotkania prasowego w PIK Łukasz Studniarek, koordynator projektu – Zaprosiliśmy także znakomitych artystów. Są to Aleksander Dębicz, który zagra na fortepianie i Michał Żak, który będzie grał na instrumentach dętych.

 Koncertom będą towarzyszyć rodzinne warsztaty muzyczne prowadzone przez dr Marię Twarowską – specjalistę z Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina oraz tańce i zabawy ludowe prowadzone przez Agnieszkę Jakubicz z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Nasze warsztaty będą opierać się na rytmie, na ruchu, na ekspresji ciała. Będą to warsztaty umuzykalniające, ale też będą to warsztaty taneczne. Pokusimy się o sporo ciekawych sposobów zainteresowania muzyką klasyczną, ponieważ wychodzimy z założenia, że muzyki nie tylko się słucha, ale że można ją chłonąc wieloma zmysłami – podkreślała Agnieszka Jakubicz z PIK.

Koncerty będą odbywać się w jesienne weekendy, poczynając od 15 października, a kończąc 6 listopada. Pierwszy występ wirtuozów będzie miał miejsce w Brańsku.

Bardzo się cieszę, że jeden z koncertów odbędzie się w Brańsku – mówił Marek Michałowski, dyrektor Zespołu Szkół w Brańsku – z pewnością ta inicjatywa rozbudzi jeszcze większe zainteresowanie polską muzyką klasyczną wśród dzieci i młodzieży. Mamy w naszej szkole uczniów, którzy uczą się w szkole muzycznej i myślę, że dla nich będzie to ważne doświadczenie.

To świetna inicjatywa – chwaliła projekt Katarzyna Nowicka z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu – sala w naszym ośrodku jest duża i piękna. Cieszymy się, że będziemy mogli zaprosić tam mieszkańców. Często organizujemy wyjazdy do opery, filharmonii na różnego rodzaju koncerty. Więc taka inicjatywa przyjścia z tą piękną muzyką narodową do nas, do ośrodka, z pewnością się sprawdzi.

Nasz ośrodek kultury jest niewielki i taki koncert jest dla naszej lokalnej społeczności  dużym wydarzeniem – mówiła Katarzyna Sadowska z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie – mamy już zebraną grupę młodzieży, która przyjdzie na warsztaty. Sam koncert jest dla nas świetnym wydarzeniem (…) nie możemy się  doczekać.

Wstęp na koncerty i warsztaty jest wolny.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura dostępna.

fot. A. Sienkiewicz / PIK w Białymstoku 

Harmonogram koncertów i warsztatów:

 
15.10.2022 r. Brańsk (Zespół Szkół w Brańsku)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 13.00
Koncert – godz. 18.00

16.10.2022 r. Czyżew (Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 12.00
Koncert – godz. 17.00

28.10.2022 r. Korycin (Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 13.00
Koncert – godz. 18.00

29.10. 2022 r. Goniądz (Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 13.00
Koncert – godz. 18.00

30.10. 2022 r. Knyszyn (Knyszyński Ośrodek Kultury)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 12.00
Koncert – godz. 17.00

5.11.2022 r. Czeremcha (Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 13.00
Koncert – godz. 18.00

6.11.2022 r. Michałowo (Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie)

Rodzinne warsztaty muzyczne – godz. 12.00
Koncert – godz. 17.00