Treść strony

Wojtuś – Mariusz Góra

Wojtuś to historia, która głęboko zapada w pamięć czytelnika. Opowiada o wojnie i stracie w sposób mądry i przejmujący, a przy tym piękny. Razem z Wojtusiem wyruszamy przez mroczny las pełen złowrogich cieni, wody jeziora uważanego przez ludzi za przeklęte, w stronę ukrytego między drzewami domku z niepomalowanych desek lub w kierunku falującego morza, gdzie wiatr cierpliwie przesypuje piach z miejsca na miejsce. Nie wiemy, co nas tam spotka. Najważniejsze jednak, że zdążyliśmy na czas, by udać się w metafizyczną podróż pełną rozważań nad znaczeniem słów, o których często strach mówić, a po których zostaje tylko „martwa cisza”, „snu złego smak” czy „gryzący i duszny lęk”.

Wyruszyli, gdy tylko się spakowali. Nawet nie zjedli obiadu. Po niebie płynęły szybko ciemne chmury o groźnych kształtach. Z dala słychać było głuche odgłosy wybuchów, które nie ustawały nawet na chwilę. Wojtuś szedł między tatą i mamą, trzymając ich za ręce. Koło furtki zatrzymał się i spojrzał za siebie. Dom stał samotny, przykryty świeżym śniegiem. Okna schowały się za okiennicami, jakby przeczuwając, że zbliża się coś złego. Wojtuś miał wrażenie, że widzi dom po raz ostatni. Mocniej ścisnął dłonie rodziców.

„Wojtuś” Mariusza Góry to praca nagrodzona w 12. edycji konkursu literackiego „Tutaj jestem”, organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem, którzy nie mają w swoim dorobku autorskiego wydawnictwa. Nagrodą jest opracowanie redakcyjne i graficzne publikacji oraz jej druk. Autor nagrodzonej pracy otrzymuje 250 egzemplarzy swojej książki.

Redaktorka prowadząca: Katarzyna Kościewicz
Ilustracje i projekt okładki: Magdalena Toczydłowska
Korekta: Joanna Krukowska
Skład, przygotowanie do druku: Bogdan Suprun
ISBN 978-83-60308-60-8
Wydawca: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku ul. Jana Kilińskiego 8, 15-089 Białystok

Druk: ORTHDRUK Białystok
Wydanie książki ufundował Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku jako nagrodę w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”.

BIAŁYSTOK 2022