Jesteś na stronie: Biało-czerwona majówka z PIK
Treść strony

Biało-czerwona majówka z PIK

Biało-czerwona majówka z PIK

Zachęcamy do uroczystego i radosnego świętowania.

Co roku nasze majowe święta: Święto Pracy, Dzień Flagi RP, Święto Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy wyjątkowo – wspólnie, uroczyście i radośnie. I chociaż tegoroczna biało-czerwona majówka jest inna, nadal możemy świętować wspólnie, uroczyście i radośnie.

Tym którzy lubią śpiewać PIK proponuje rodzinne lub samodzielne wykonanie piosenki Witaj Majowa Jutrzenko. To jedna z najbardziej znanych pieśni opiewających Konstytucję Trzeciego Maja. Powstała w czterdziestą rocznicę uchwalenia Konstytucji, podczas powstania listopadowego, w kwietniu 1831 roku. Do popularnej wówczas melodii (prawdopodobnie autorstwa Fryderyka Chopina) tekst napisał poeta i autor wierszy patriotycznych Rajnold Suchodolski, a po 1919 roku zmian w tekście dokonał poznański poeta Adam Kompf. Melodia pieśni jest stylizowana na mazurka. Podlaski Instytut Kultury proponuje śpiewanie tej pieśni na głosy wspólnie z instruktorami PIK – Mariuszem Żwierko i Martą Szałkiewicz. 

Dla tych, którzy mają apetyt na więcej muzyki PIK przygotował śpiewnik patriotyczny, a w nim kilkanaście najbardziej znanych i lubianych utworów.

Można go znaleźć tutaj Śpiewnik  (PDF, 71.4KB)

W majowy świąteczny weekend nasze domy będą biało-czerwone od flag. Warto również w te dni zadbać o biało-czerwony akcent ubioru i samodzielnie wykonać kotylion, najlepiej oglądając film instruktażowy, lub wybrać się 3 maja, o godz. 12:00, na Rynek Kościuszki, aby przypiąć kotylion przygotowany przez pracowników PIK.