Jesteś na stronie: 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego
Treść strony

82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

Instytut Pileckiego oraz Związek Sybiraków w Augustowie zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób – głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami – zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe, upamiętniające ofiary tych wydarzeń, odbędą się pod hasłem Wywiezieni wbrew woli. W programie zaplanowano m.in.: złożenie kwiatów w miejscach pamięci, premierę filmu Trzy ćwierci do śmierci. Ostatnia deportacja w Kinie Iskra, wspólne zapalenie Światła Pamięci pod Domem Turka i pokaz filmu w technologii VR.

Plan obchodów 10 lutego 2022:

9:00 Zapalenie zniczy pod pomnikiem Sybiraków Deportowanych z Ziemi Augustowskiej w dzielnicy Borki i przy tablicy na Dworcu PKP
12:00 Uroczyste złożenie kwiatów przed Domem Turka, ul. 3 Maja 16
18:00 Premiera filmu Trzy ćwierci do śmierci – ostatnia deportacja, Kino Iskra, ul. 3 Maja 38*
20:00 Wspólne zapalenie Światła Pamięci na terenie Domu Turka

*Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na film „Trzy ćwierci do śmierci” w kasie Kina Iskra.

Film Wagon w technologii VR można będzie obejrzeć w Instytucie Pileckiego, przy ulicy 3 maja 49 w Augustowie, w dniach 7-11.02.2022, w godzinach 8:00-16:00. Wejście bezpłatne.