Jesteś na stronie: 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – zdjęcia, wyniki
Treść strony

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – zdjęcia, wyniki

Znamy laureatów 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprosił w piątek, 26 maja, do białostockich Spodków na eliminacje wojewódzkie 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, najbardziej prestiżowego i najstarszego tego typu konkursu w Polsce.

Dwudziestu trzech recytatorów, wokalistów i miłośników żywego słowa – młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli rywalizowało w trzech turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej oraz turnieju „Wywiedzione ze słowa”, w przerwie Teatr Form Niewielkich zaprezentował spektakl „Dzieciństwo”.

Jury pod przewodnictwem prezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej, pana Jana Zdziarskiego, z udziałem dr Magdaleny Kiszko-Dojlidko – aktorki i wykładowcy w Akademii Teatralnej w Warszawie Filia w Białymstoku oraz Marty Szałkiewicz z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku po długich debatach dokonało trudnego wyboru i wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Turniej poezji śpiewanej:

 • Marcel Nytko – wyróżnienie
 • Igor Jatel – II nagroda
 • Martyna Roszkowska – I nagroda

Turniej „Wywiedzone ze słowa”

 • Małgorzata Krawczuk – wyróżnienie

Turniej recytatorski – dorośli

 • Anna Kulesza – wyróżnienie
 • Walentyna Waszczuk – II nagroda
 • Włodzimierz Wiesiołowski – I nagroda

Turniej recytatorski – młodzież

 • Julia Troc – wyróżnienie
 • Anna Wróblewska – wyróżnienie
 • Eljasz Fionik – III nagroda
 • Sandra Karwowska – II nagroda
 • Urszula Zasłona – I nagroda
 • Amelia Jelska – I nagroda

Do udziału w Przeglądach Finałowych 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jury zaprasza:

W turnieju poezji śpiewanej:
Martyna Roszkowska, nominacja na podstawie przesłanego nagrania – Igor Gabriel Jatel

W turnieju wywiedzione ze słowa:
bez nominacji

W turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej:
Urszula Zasłona, Amelia Jelska

W turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych:
Włodzimierz Wiesiełowski

Chcielibyśmy pogratulować wszystkim uczestnikom, którzy dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń. Poprzez swoje wystąpienia pokazali nie tylko swoje talenty, ale rozbudzili jednocześnie nadzieję, że sztuka żywego słowa będzie nadal trwała. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Wasza pasja i zaangażowanie są nieocenione i z pewnością będą dla nas inspiracją do dalszego wspierania i organizowania tego typu konkursów – mówi Emilia Wyszkowska, koordynator eliminacji wojewódzkich konkursu z Działu Sztuki Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

„Tradycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest wciąż żywa i troskliwie pielęgnowana, a sztuka słowa wciąż przyciąga nowe pokolenia wykonawców. Jest to szczególnie ważne w czasie odbierania słowu dawnego znaczenia – jako środka komunikacji międzyludzkiej i przestrzeni kreacji artystycznej. Konkurs potwierdza wysoki poziom ruchu recytatorskiego, co budzi nadzieje, że mimo wielu zagrożeń ze strony współczesnej pop-kultury, sztuka żywego słowa będzie trwała”. Ta opinia jury o poprzednich edycjach OKR mówi to, co najważniejsze: że konkurs trwa, służy ojczystemu językowi i literaturze, przywraca słowu jego bezpośredniość, jego życie, czyli piękno, a praca uczestników i ich opiekunów owocuje wysoką jakością uprawianej sztuki.