Jesteś na stronie: Żywioły – wystawa Magdaleny Talmon
Treść strony

Żywioły – wystawa Magdaleny Talmon

Żywioły – wystawa Magdaleny Talmon

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza na wystawę malarstwa Magdaleny Talmon „Żywioły”.

11 czerwca 2021 r., o godz. 18:00, w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku odbył się wernisaż. Prace można będzie oglądać do 30 czerwca. Wstęp wolny. Jeśli są Państwo zainteresowani obejrzeniem wystawy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny – 85 740 37 15. Ze względu na inne wydarzenia organizowane w Podlaskim Instytucie Kultury wystawa jest możliwa do obejrzenia tylko po uprzednim umówieniu się.

„W swoich obrazach Magdalena Talmon łączy wszystko to, co jest jej bliskie. Odnajdziemy w nich żywą, czystą kolorystykę znaną choćby z ludowego haftu, zamykanie plam jakby w kwaterach witrażu, uproszczenia w przedstawieniu postaci podpatrzone na powszechnie pisanych na Podlasiu ikonach… Łatwo zauważyć, że szczególnymi względami darzone są tutaj kobiety. Rzadziej jako temat pojawia się relacja. Natura, żywioły czy pory roku mają w twórczości Magdy zawsze jedną i tę samą płeć. Jednak nie chodzi w tym tylko o szukanie piękna wokół siebie, doskonałości, obiektu, który można podziwiać. To raczej próba przekonania siebie i nas, że ta pierwotna, żeńska energia płynie w żyłach całego wszechświata, płodzi go, karmi, pielęgnuje i jako jedyna sprawia, że on nadal trwa, piękny i doskonały”.

Małgorzata Masłowiecka

Magdalena Talmon – absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, ACE Power English Upper Intermediate QLD Australia. Współorganizatorka Galerii Świetlik w Sobolewie, happeningu „Sztuka na podwórku”, „Niedzielne spotkania ze sztuką” w latach 2010–2013 r. Organizatorka różnego rodzaju działań warsztatowych i artystycznych na terenie woj. podlaskiego, takich jak: warsztaty scenograficzne, teatralne, taneczne, zimowiska, półkolonie, zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, wernisaże, wystawy, festyny, pikniki rodzinne. Ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych i 7 wystaw zbiorowych. Brała udział w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego w roku 2012 i 2014, w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim oraz w warsztatach „Poszerzenie pola – nowe przestrzenie dla kreatywnych”, organizowanych przez Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w Warszawie. Członkini zespołu opracowania programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016–2020. Autorka projektu białostockich murali „Matka Natura” w 2017 r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r. Obecnie instruktor plastyki, prowadzi zajęcia w Pokojach Pracy Twórczej w PIK.
www.facebook.com/talmontworzy

Lista prac 2021 (PDF, 1.7MB)