Jesteś na stronie: Żołnierze Augustowszczyzny i Suwalszczyzny 1944-1956 – fotoreportaż
Treść strony

Żołnierze Augustowszczyzny i Suwalszczyzny 1944-1956 – fotoreportaż

Żołnierze Augustowszczyzny i Suwalszczyzny 1944-1956 – fotoreportaż

7 marca w Spodkach, obyło się spotkanie z autorami słownika biograficznego.
Fot. Piotr Zientara / Podlaski Instytut Kultury

„Słownik biograficzny konspiracji niepodległościowej na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie 1944-1956” został wydany w 2020 roku. 7 marca autorzy słownika Zbigniew Kaszlej i Bartłomiej Rychlewski byli gośćmi PIK.  Wydarzenie uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Marty Szałkiewicz z PIK. Całość poprowadził Emil Cywiński.

„Słownik biograficzny konspiracji niepodległościowej na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie 1944-1956”spotkał się z życzliwym przyjęciem ekspertów i czytelników. Zdaniem dr. Waldemara Brendy to „dzieło imponujące rozmiarem. Ponad 1800 biogramów o różnej objętości, od kilku linijek, czasem nawet bez imienia, niekiedy tylko pseudonim, ograniczających się do lakonicznej wzmianki członek oddziału, po dłuższe i pełniejsze zestawienia biograficznych faktów. Wyłaniają się z tych not historie żołnierzy – członków siatki AK, AKO, WiN, partyzantów, osób wspomagających, ale także członków np. konspiracji młodzieżowej; osób zabitych, więzionych, zaginionych. Gigantyczny materiał wzbogacony ponad 500 fotografiami”. Jak podkreśla dr Kazimierz Krajewski: „Bohaterowie podziemnej walki o niepodległość w regionie suwalsko-augustowskim nawet po 1989 r. w większości pozostawali postaciami zapomnianymi, w zasadzie nieznanymi dla współczesnych mieszkańców tego terenu. Praca Zbigniewa Kaszleja i Bartłomieja Rychlewskiego nareszcie nadrabia dziesięciolecia zapomnienia i wypełnia dotkliwą lukę w opisie niepodległościowego wysiłku mieszkańców ziemi suwalsko-augustowskiej”.

Zbigniew Kaszlej – historyk regionalista, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się badaniem zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Suwalszczyźnie, w tym Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. w „Roczniku Augustowsko-Suwalskim” i seriach wydawniczych IPN. Zrealizował wiele projektów badawczo-edukacyjnych z udziałem młodzieży, organizator obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych, rajdów terenowych. Prezes augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wiceprezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Administruje stroną www.akklub.pl, regularnie zamieszcza tam teksty historyczne oraz prezentujące działalność klubu.

Bartłomiej Rychlewski – absolwent III LO im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie i WPiA Uniwersytetu Warszawskiego. Od końca lat 80-tych badacz historii podziemia niepodległościowego na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie. Współpracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Autor książki „Po dolinach i po wzgórzach – biografia oddziału partyzanckiego Jana Sadowskiego i Piotra Burdyna 1949-1952”, autor lub współautor kilkunastu opracowań wydanych przez BBN i IPN dotyczących podziemia niepodległościowego.

W ramach spotkania, które odbyło się w Spodkach PIK, zaprezentowano także wystawę poświęconą 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej.