Jesteś na stronie: Żegnam cię mój świecie wesoły – podlaskie pieśni żałobne. Zdjęcia
Treść strony

Żegnam cię mój świecie wesoły – podlaskie pieśni żałobne. Zdjęcia

Żegnam cię mój świecie wesoły – podlaskie pieśni żałobne. Zdjęcia

EtnoNurty – spotkanie śpiewacze z zespołami: Malinki z Malinnik oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

28 października w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku gośćmi spotkania śpiewaczego były Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc z zespołu „Malinki” z Malinnik oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej.

W pierwszej części spotkania usłyszeliśmy pieśni żałobne z tradycji prawosławnej i rzymskokatolickiej, które śpiewa się podczas czuwania przy zmarłym, na pogrzebie, po pochówku, przy wspominaniu zmarłego. Dowiedzieliśmy się jak obecnie wygląda tradycja śpiewów pogrzebowych, w jakiej intencji się je wykonuje, jakie są charakterystyczne zwyczaje pogrzebowe w okolicy Kalinówki Kościelnej oraz Orli.

W drugiej części spotkania wspólnie śpiewano pieśni pod przewodnictwem mistrzów.

Podczas koncertu Wiera Niczyporuk zaśpiewała ze swoją siostrzenicą, Walentyną Troc. Zespół Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej wystąpił w składzie: Jan Szklarzewski, Andrzej Skutnik, Wojciech Gurłacz, Donat Sadowski oraz Krzysztof Szaciło. Spotkanie poprowadziła Julita Charytoniuk – kulturoznawczyni, badaczka, uczennica wiejskich mistrzów śpiewu.

W ramach cyklu EtnoNurty prezentujemy zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.