Jesteś na stronie: Wystawa tradycyjnych tkanin w Grajewie
Treść strony

Wystawa tradycyjnych tkanin w Grajewie

Wystawa tradycyjnych tkanin w Grajewie

Prezentacja tkanin zebranych przez mieszkańców z okolic Grajewa.

Grajewskie Centrum Kultury, Grajewska Izba Historyczna oraz Dział Kultury Ludowej Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku zaprosili 18 lutego, o godz. 11.00, do Grajewskiej Izby Historycznej, przy ul. Legionistów 9 w Grajewie, na otwarcie wystawy tkanin tradycyjnych z okolic tej miejscowości.

Na wystawie są prezentowane tkaniny, które dawniej stanowiły podstawowy element posagu, czy wyposażania mieszkania, a potem zapomniane i nieużywane trafiły do szaf i na strychy. To ostatni moment by je zobaczyć i udokumentować. Nie ma innego sposobu na zachowanie tradycyjnego tkactwa niż upowszechnianie go, pokazywanie pięknych wzorów i w ten sposób szukanie kontynuatorów.

Wystawie towarzyszyła opowieść o rodzajach tkanin, technice ich wykonywania, motywach zdobniczych i zwyczajach z nimi związanych. Poprowadziła ją Krystyna Kunicka – pasjonatka tkaniny ludowej i inicjatorka warsztatów tkackich, koordynatorka projektu Podlaskie Sploty.

Wernisaż był też okazją do spotkania z ludową tkaczką – panią Lucyną Kędzierską, która poprowadziła pokaz tkania na tradycyjnym krośnie. Można było podpatrzeć jak fragment po fragmencie wątek przeplata się z osnową tworząc wzór wykreowany w wyobraźni mistrzyni.

W otwarciu wystawy uczestniczyła też Grupa Ambasadorów Kultury z Łotwy, których w imieniu władz samorządowych przywitała Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – Halina Muryjas-Rząsa, wręczając na pamiątkę pobytu w naszym mieście na ręce Laumy Celmy ze Stowarzyszenia Platforma Współpracy z Rygi symboliczny upominek.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia GIH do 7 kwietnia.