Jesteś na stronie: Teatr ProScenium zakończył sezon 2022 /2023
Treść strony

Teatr ProScenium zakończył sezon 2022 /2023

To był rok pełen wrażeń, żywego słowa i dramy.

Teatr ProScenium działający w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku zakończył sezon teatralny 2022/2023 r. Tworzyły go 3 grupy: dziecięca (teatr lalek), młodsza młodzież (czarny teatr) i starsza młodzież  (teatr laboratorium). W czasie rocznej pracy młodzi aktorzy rozwijali swoje pasje i wrażliwość artystyczną, pobudzali kreatywność i poczucie estetyki – a wszystko przez kontakt z działaniami teatralnymi, żywym słowem, lalką i obiektem oraz elementami dramy.

Tematem przewodnimi w całym procesie twórczym była odrębność, inność, z akcentem na to, że różnorodność jest piękna i fascynująca.  Dużo uwagi poświęcono także poszukiwaniu własnych wartości, pokonywaniu przeciwności losu, wykorzystaniu własnych zasobów i potencjałów.  

Teatr zrealizował dwa przedstawienia: „oPOWIEŚCI Z SZAFY” oraz „FEERIA” (premiery odbyły się 04.06.2023 r.) Starsza grupa przygotowała i zorganizowała w Podlaskim Instytucie Kultury wystawę, która powstała na podstawie wywiadów z osobami zdiagnozowanymi w spektrum autyzmu oraz z dysleksją – „NEURORÓZNORODNOŚĆ. WŁĄCZ” (25.04-31.05.2023 r.).  Młodzież licealna wzięła także udział w Młodzieżowym Festiwalu Form Twórczych „WŁĄCZ” (grudzień 2022 r. – czerwiec 2023 r.), którego gala finałowa odbyła się 17.06.2023 r. w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

To był twórczy i bogaty w doświadczenia rok. Ostatnie spotkanie było podsumowaniem pracy, czasem na rozmowy, wymianę spostrzeżeń oraz okazją do zobaczenia efektów naszej wspólnej pracy – czyli zapisów spektakli. Było to spotkanie na którym dzieci i młodzież mogli przyjrzeć się temu co daje im grupa i  co one wnoszą  do wspólnej pracy – podkreśla opiekunka i reżyserka teatru Milka Wyszkowska, specjalista do spraw teatralnych w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku.           

Członkowie grupy w sezonie 2022/2023 to: Antonina Bala, Hanna Bykowska, Nela Boratyńska, Maria Druć, Barbara Ewa Jachimowska, Aleksandra Irena Jachimowska, Anna Helena Jakubicz, Laura Kadysz, Joanna Madras, Agata Mielko, Amelka Mielko, Wiktoria Przeździecka, Emilka Szczytko, Lidka Wyszkowska, Zuzanna Zajkowska.

Młodym adeptom sztuki teatralnej dziękujemy za twórczy wkład i zaangażowanie w życie teatru. Życzymy pięknych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do grupy informujemy, że zapisy na kolejny sezon 2023/2024 ruszą na początku września 2023 r. Informacje o rekrutacji będą podane na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku oraz w mediach społecznościowych PIK.

oPOWIEŚCI Z SZAFY – zdjęcia


Fot. A. Ślefarski i P. Dołżyński / PIK w Białymstoku

FEERIA – zdjęcia


Fot. P. Dołżyński /PIK w Białymstoku