Jesteś na stronie: Teatr Amatorski w PIKu
Treść strony

Teatr Amatorski w PIKu

Teatr Amatorski w PIKu

W Spodkach ruszyły zajęcia teatru amatorskiego „ProScenium”. Osoby, które chciałyby rozpocząć teatralną zabawę, mogą dołączyć do grupy młodzieżowej.

Na czym polega rekrutacja? Wystarczy mieć od 11 do 19 lat i 22 lutego lub 1 marca 2022 r. przyjść na zajęcia o godz. 17:30 do Spodków w Białymstoku (ul. św. Rocha 14), by sprawdzić swe siły i umiejętności.

Podczas cotygodniowych spotkań w Spodkach uczestnicy będą rozwijać swoje pasje i wrażliwość artystyczną, pobudzać kreatywność i poczucie estetyki przez kontakt z działaniami teatralnymi, żywym słowem i elementami dramy. Będą poznawać różnorodność form teatralnych poprzez realizację przedstawień.

Opiekunem grup będzie Emilia Wyszkowska. Z wykształcenia pedagog, arteterapeuta i animator kultury, reżyser spektakli teatrów niezawodowych oraz twórca własnych amatorskich zespołów teatralnych. Założycielka Teatru trAKTOR w czeskiej Pradze, zrzeszającego Polaków i osoby innej narodowości. Współpracowała z profesjonalnymi teatrami m. in. Teatrem Kamen w Pradze, Teatrem Novego Fronta czy Teatrem Wierszalin, instruktor do spraw teatralnych w Dziale Animacji Kultury PIK.

Zajęcia odbywać się będą we wtorki:
– grupa 1 (dzieci klas 1-3) godzina 16:00 – 17:15
– grupa 2 (młodzież klas 4-8 i uczniowie ze szkół średnich) godzina 17:30 – 18:45

Karta członka Teatru Amatorskiego (DOCX, 175.4KB)
Regulamin Teatru Amatorskiego (PDF, 777.1KB)

Informacji na temat teatru udziela Dział Sztuki Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku:
Emilia Wyszkowska
tel. 85 744 63 13
teatr@pikpodlaskie.pl

Jedną z okazji do rozwijania młodych talentów i inspirowania amatorskiego środowiska teatralnego były tegoroczne, letnie warsztaty teatralne „PIKtoGRAmy”, które organizował Podlaski Instytut Kultury. Przez dwa tygodnie dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat rozwijały swoje artystyczne zainteresowania pod okiem profesjonalistów: scenografa, muzyków, reżysera oraz aktora. Podczas swojej teatralnej przygody uczestnicy samodzielnie wykonywali elementy scenografii i rekwizyty, poznawali swoje możliwości głosowe oraz ruchowe. Spotkali się również z aktorami oraz odwiedzili profesjonalne sceny Teatru Wierszalin w Supraślu oraz Białostockiego Teatru Lalek. Rezultatem ich wspólnej pracy twórczej stały się trzy minispektakle: „Ptaki”, „Barwy” i „Kto wyłączył prąd”.

Zachęcamy do oglądania.

PTAKI (Basia, Emilka, Gabrysia, Helena, Julka, Lenka, Lidka, Milena, Mikołaj, Rozalka):

BARWY (Janek, Kuba, Marysia, Natalka, Ola M., Ola Ł., Rafał):

KTO WYŁĄCZYŁ PRĄD (Ada, Bartek, Dominika, Hania, Lena S, Nataniel, Magda, Ola, Zuzia F., Zuzia S.):

FINAŁ

Konsultacje Artystyczne: Marcin Aniśko, Krzysztof Bitdorf, Magdalena Juchnowicz, Karol Smaczny, Michał Wyszkowski
Muzyka: Marcin Aniśko
Projekt scenografii: Michał Wyszkowski
Elementy scenografii, rekwizyty, maski, lalki: uczestnicy warsztatów
Scenariusz, reżyseria, koordynacja: Milka Wyszkowska

PIKtoGRAmy to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, realizowany przez Podlaski Instytut Kultury od czerwca tego roku. Do tej pory w ramach  projektu zrealizowano: sześciodniowy Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Pikuś, warsztaty teatralne, konsultacje merytoryczne dla grup teatralnych z woj. podlaskiego oraz dziewięć spektakli teatralnych i koncertów. W ramach inicjatywy powstały również wydawnictwa edukacyjne dla dzieci. Projekt mający na celu inspirowanie amatorskiego środowiska teatralnego do poszukiwań twórczych, rozwijania młodych talentów oraz szerzenia kultury żywego słowa został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 65 000 zł, całkowita wartość zadania 99 600 zł.