Jesteś na stronie: Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!
Treść strony

Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!

Szkoła Lokalnych Murali – stwórz mural w swojej okolicy!

Warsztaty dla pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, edukatorów i menedżerów z woj. podlaskiego.

Mural to obecnie popularna forma artystyczna, jednak wielu animatorów kultury ma problemy z realizacją tego typu form artystycznych w swoim środowisku lokalnym. Podlaski Instytut Kultury zachęca więc pracowników instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, a także edukatorów i menedżerów z województwa podlaskiego do udziału w Szkole Lokalnych Murali, której celem jest nauka wykorzystania murali w działalności kulturalnej.

SLM to projekt Damiana Dworakowskiego realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas warsztatów pracownicy instytucji kultury, animatorzy i menedżerowie będą mieli okazję nauczyć się, jak stworzyć mural w swojej miejscowości i świadomie poruszać się w świecie murali. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować koncepcję muralu, wybrać projekt, artystów, lokalizację, spełnić wymagane formalności, zaplanować budżet, dobrać odpowiednie materiały techniczne i wypromować powstałą pracę. Nauczą się, jak stworzyć mural od początku, przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności lokalnej w projektowanie i wykonanie prac artystycznych jako formy działalności instytucji kultury, a do tego bez angażowania dużych środków finansowych. Warsztaty będą się również składać z części praktycznej: uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać farby i materiały, aby samodzielnie wykonać mural.

Warsztaty odbędą się 31 maja, w godz. 9.00–15.00, w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14. Zajęcia są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Organizator zastrzega sobie prawo wyboru uczestników.

Szkoła Lokalnych Murali zawita również 9 czerwca do Moniek (Moniecki Ośrodek Kultury – zapisy: tel. 85 716 24 64), 11 czerwca do Krzywego (Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki – zapisy: tel. 87 735 33 32), 19 czerwca do Siemiatycz (Siemiatycki Ośrodek Kultury – zapisy: tel. 85 655 25 54) i 22 czerwca do Nowych Piekut (Gminny Ośrodek Kultury – zapisy: tel. 574 024 523).

Limit miejsc na warsztaty w Białymstoku został wyczerpany. Aby zapisać się na zajęcia w Mońkach, Krzywem, Siemiatyczach lub Nowych Piekutach prosimy o kontakt z regionalnymi ośrodkami.

 


Damian Dworakowski – koordynator projektów i animator, dwukrotny stypendysta MKiDN. Twórca i dyrektor Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”, współautor i producent kilkunastu murali i kilkudziesięciu instalacji artystycznych. Animator programu Dom Kultury+.  Przez 4 lata koordynował program Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim oraz zrealizował kilkadziesiąt projektów kulturalnych i społecznych ze środków MKiDN, NCK, MPH i samorządów lokalnych. Autor badań na temat kultury lokalnej, aktywnie zaangażowany w tematy partycypacji społecznej.

 

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.