Jesteś na stronie: Spotkanie autorskie z Mariuszem Górą – autorem książki Wojtuś
Treść strony

Spotkanie autorskie z Mariuszem Górą – autorem książki Wojtuś

Spotkanie autorskie z Mariuszem Górą – autorem książki Wojtuś

Praca nagrodzona w konkursie literackim „Tutaj jestem”

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Mariusz Góra przyjechał na spotkanie z żoną i synkiem – tytułowym Wojtusiem, głównym bohaterem książki, obecnie 6-letnim Wojtkiem. Książka powstała blisko siedem lat temu, gdy wiadomo już było że Wojtuś pojawi się na świecie, gdy rodzice już na niego czekali.

Było we mnie wtedy dużo lęku, niepokoju. Bo za chwilę miał przyjść na świat nasz syn, już wiedzieliśmy, że będzie to chłopiec i wiedzieliśmy że będzie to Wojtuś, a przecież ten świat nie jest zbyt przyjaznym  miejscem do życia. Znośnym, ale niezbyt przyjaznym. Ta książka, w której dużo jest strachu pomogła mi ten lęk nazwać i jakoś go oswoić – mówił podczas spotkania autor.

Spotkanie prowadziła Emilia Świętochowska z Podlaskiego Instytutu Kultury, która zasiadała w jury konkursu.

Ta książka jest pięknie napisana. To baśń opowiedziana pięknym, bardzo plastycznym językiem. Zwyciężyła w kategorii prozy, ale jest w niej również wiele poetyckich obrazów, które wzruszają i dotykają emocji bliskich nam wszystkim. Tę poetyckość potęgują przepiękne ilustracje autorstwa Magdaleny Toczydłowskiej  – podkreślała podczas spotkania.

Wojtuś to historia, która głęboko zapada w pamięć czytelnika. Opowiada o wojnie i stracie w sposób mądry i przejmujący, a przy tym piękny. Razem z Wojtusiem wyruszamy przez mroczny las pełen złowrogich cieni, wody jeziora uważanego przez ludzi za przeklęte, w stronę ukrytego między drzewami domku z niepomalowanych desek lub w kierunku falującego morza, gdzie wiatr cierpliwie przesypuje piach z miejsca na miejsce. Nie wiemy, co nas tam spotka. Najważniejsze jednak, że zdążyliśmy na czas, by udać się w metafizyczną podróż pełną rozważań nad znaczeniem słów, o których często strach mówić, a po których zostaje tylko „martwa cisza”, „snu złego smak” czy „gryzący i duszny lęk” – tak o książce napisała jej redaktor prowadząca  – Katarzyna Kościewicz, która również była obecna na spotkaniu.

Mariuszowi Górze pogratulował publikacji Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego. Jego list odczytała Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, wicedyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

 „Wojtuś” Mariusza Góry to praca nagrodzona w 12. edycji konkursu literackiego „Tutaj jestem”, organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem, którzy nie mają w swoim dorobku autorskiego wydawnictwa. Nagrodą jest opracowanie redakcyjne i graficzne publikacji oraz jej druk. Autor nagrodzonej pracy otrzymuje 250 egzemplarzy swojej książki.

„Wyruszyli, gdy tylko się spakowali. Nawet nie zjedli obiadu. Po niebie płynęły szybko ciemne chmury o groźnych kształtach. Z dala słychać było głuche odgłosy wybuchów, które nie ustawały nawet na chwilę. Wojtuś szedł między tatą i mamą, trzymając ich za ręce. Koło furtki zatrzymał się i spojrzał za siebie. Dom stał samotny, przykryty świeżym śniegiem. Okna schowały się za okiennicami, jakby przeczuwając, że zbliża się coś złego. Wojtuś miał wrażenie, że widzi dom po raz ostatni. Mocniej ścisnął dłonie rodziców”.

Fragment książki „ Wojtuś”