Jesteś na stronie: Spacer po kulturze – Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu
Treść strony

Spacer po kulturze – Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu

Zabieramy Państwa nad Biebrzę.

Goniądz to niewielka miejscowość w województwie podlaskim w powiecie monieckim. Uwodzi pięknym krajobrazem rozlewisk Biebrzy, które jak magnes przyciągają turystów spragnionych ciszy i spokoju. Biebrzański Park Narodowy jest „na wyciagnięcie ręki”, można tu podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku i zapomnieć na chwilę o zgiełku i pośpiechu.

W sercu miasteczka przy ulicy Stary Rynek 23 znajduje się Gminny Ośrodek Kultury. Kieruje nim Katarzyna Nowicka. Przez wiele lat była związana zawodowo z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. To doświadczenie bardzo przydaje mi się w pracy w GOK – mówi z przekonaniem. – W takiej miejscowości jak Goniądz, trudno nie zauważyć ogromu otaczającego nas bogactwa przyrodniczego. Z powodzeniem wykorzystujemy je w działaniach kulturalnych.

W ośrodku kultury w Goniądzu pracuje 9 osób. To świetny zespół – chwali swoich podwładnych pani dyrektor – pracownicy mają mnóstwo pomysłów, są pracowici i kreatywni, z wyczuciem potrzeb mieszkańców. Naszą ofertę staramy się konstruować tak, aby była na nie najlepszą odpowiedzią.

Rzeczywiście, propozycje GOK są skierowane do wszystkich grup wiekowych. Dzieci mogą rozwijać swoje talenty taneczne w ludowym Zespole Pieśni i Tańca „Biebrza” oraz dziecięcym zespole Mikroklimat. Instruktorzy tańca starają się, aby zajęcia były ciekawe i rozwijały zdolności taneczne, a my dbamy o zapewnienie dobrych warunków pracy, możliwość występów przed publicznością i o odpowiednie stroje. Pani Dorota Zielińska, prowadząca Mikroklimat projektuje i szyje stroje dziewczętom, mnie zaś udało się pozyskać środki z programu NCK EtnoPolska na odtworzenie i uszycie naszych regionalnych strojów dla ZPiT „Biebrza” – opowiada pani Katarzyna.   

Dzieci, które chcą rozwijać się wokalnie kształcą się w zespole Nadbiebrzańskie Nutki. Ta grupa ma bardzo długą tradycję, w czerwcu 2024 roku wraz z reprezentantami wcześniejszych roczników świętowaliśmy 60-lecie działalności zespołu – podkreśla Katarzyna Nowicka. – Cieszę się, że wciąż istnieje i jest coraz liczniejsza. To daje poczucie, że jesteśmy potrzebni.

W ośrodku kultury swoje talenty plastyczne mogą rozwijać dzieci uczestnicząc w Coolturowych feriach czy wakacjach, a dorośli biorąc udział w zajęciach kreatywnych Hobby. Pani Izabela Gudel, jedna z instruktorek prowadzących te działania, bardzo się stara, żeby nie tylko zajęcia były ciekawe, ale i sale w których artyści pracują były przyjazne i przytulne – mówi pani dyrektor, z dumą pokazując pomieszczenia. Rzeczywiście, jest w nich wygodnie i kolorowo, jest dużo przestrzeni, która zapewnia możliwość skupienia, tak potrzebnego w pracy twórczej.

W Goniądzu od 2014 r. funkcjonuje również Grupa Teatralna Pełnoletni. To teatr, który stworzyli seniorzy. Kieruje nim Emilia Gilewska. Jej podopieczni chętnie biorą udział w przeglądach, konkursach i festiwalach. Czasem zaglądam na próby – uśmiecha się pani dyrektor. – Widzę wtedy ogromne zaangażowanie i zapał naszych Pełnoletnich. Zawsze niecierpliwie czekam na kolejną premierę i jestem dumna z efektów ich ciężkiej pracy.

Być może to właśnie te emocje przyciągają ludzi do pracy w kulturze. Pani dyrektor chwilę milczy po tym pytaniu. Może tak jest – przyznaje po namyśle. – To trudna praca, pełna wyzwań. Borykamy się, jak zapewne większość instytucji kultury, z brakiem funduszy, zmęczeniem. Wiadomo, że kiedy trzeba zorganizować kolejną imprezę czy występ, wszyscy się w to angażujemy. Walczymy ze sprzętem, który często zawodzi, bo ma już swoje lata i z brakami kadrowymi. Jednak nie poddajemy się, piszemy wnioski, wymyślamy kolejne projekty i na szczęście otrzymujemy dotacje na nasze działania. A to z kolei przyciąga mieszkańców, którzy przychodzą do nas i widzimy, że to co robimy, bardzo im się podoba. Bardzo motywuje nas to do dalszej pracy.

Istotną rolę w goniądzkim ośrodku kultury pełni świetlica terapeutyczna Azyl przeznaczona dla dzieci. To ważne miejsce – mówi Katarzyna Nowicka. – Czekamy tu na dzieciaki, które potrzebują uwagi pomocy i spokoju. Azyl współpracuje z innymi instytucjami w mieście, co daje szansę na rozwój i bardzo ułatwia działalność. Dobro podopiecznych jest celem nadrzędnym – mówi Katarzyna Nowicka – Zapewniamy dzieciom pomoc, umożliwiamy swobodną rozmowę i zabawę. A przy okazji pokazujemy, jakie możliwości daje kultura. Wyrażenie siebie poprzez sztukę często pomaga otworzyć się na inne aktywności, odkryć swój potencjał i wrażliwość.

Integralną częścią ośrodka jest biblioteka, gdzie Pani Edyta Wejs powiększa zbiory korzystając m.in. z Narodowego Programu Czytelnictwa, a czytelnicy chętnie wypożyczają nowości wydawnicze. Tu także można odpocząć, poczytać czasopisma, porozmawiać o książkach i nie tylko.

Od lat Goniądz w całej Polsce kojarzony jest z Rockiem na Bagnie, festiwalem który zawsze gra tu na początku lipca. GOK włącza się w organizację imprezy okołofestiwalowej pn.: Rock na Bagnie – na styku kultur. To wystawy, jarmark produktu lokalnego, koncerty na małej bagiennej scenie. W tym roku w ośrodku po raz pierwszy odbyła się konferencja naukowa poświęcona tego typu festiwalom w Polsce. Katarzyna Nowicka cieszy się, że ośrodek angażuje się w Rock na Bagnie. Po pierwsze dlatego, że ta muzyka jest mi bliska – wyznaje – a po drugie dlatego, że przyjeżdża tu mnóstwo ludzi z różnych stron Polski. Możemy wtedy pokazać naszą pracę, zaistnieć w świadomości szerszej niż lokalna, a z takich okazji należy korzystać. Przecież wszystkich nas łączy muzyka, kultura i Biebrza.

https://www.facebook.com/GOKwGoniadzu

Redakcja: E. Świętochowska
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu