Jesteś na stronie: Solidarni z Ukrainą – zdjęcia z koncertu w Spodkach
Treść strony

Solidarni z Ukrainą – zdjęcia z koncertu w Spodkach

Solidarni z Ukrainą – zdjęcia z koncertu w Spodkach

5 marca, w Spodkach PIK, odbył się koncert: Solidarni z Ukrainą.

Na koncert podczas, którego zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie prowadził Caritas Archidiecezji Białostockiej , zaprosił Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki i PIK w Białymstoku.

Podczas koncertu wystąpili: grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z repertuarem zawierającym pieśni z Podlasia i Suwalszczyzny, Dobryna – która zaprezentowała autentyczny folklor ukraiński z Podlasia i Ukrainy oraz zespół Hoyraky wykonujący folk&rock z Podlasia. 

Fot. Piotr Zientara. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony Caritas Archidiecezji Białostockiej

 

Kurpie Zielone – grupa wokalna

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KURPIE ZIELONE”

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, rozpoczął swoją działalność w 1953 roku. To jedna z najstarszych – nie tylko w województwie, ale też w Polsce – grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Obecnie Kurpie Zielone liczą ponad stu członków. Zespół tworzą studenci i uczniowie oraz osoby pracujące, nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego. Oprócz grup dorosłych – tanecznych, wokalnej oraz zespołu muzycznego – funkcjonują też sekcja młodzieżowa oraz trzy grupy dziecięce. ZPiT „Kurpie Zielone“ sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, oraz nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folkorze, zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym, przełamując stereotypy i zaskakując świeżością spojrzenia.

Dobryna

DOBRYNA

Zespół Dobryna powstał w 2012 roku w Białymstoku z inicjatywy młodych pasjonatów muzyki ludowej. Grupa wykonuje autentyczny folklor ukraiński z Podlasia i Ukrainy, wzorując się na tradycyjnej manierze śpiewu. Dawne pieśni śpiewane są w języku ukraińskim, w tym w gwarze podlaskiej. Członkowie Dobryny swoje doświadczenie muzyczne zdobywali w młodzieżowych zespołach folklorystycznych, działających na terenie Podlasia. Stały rozwój i pogłębianie wiedzy zapewniał im udział w warsztatach prowadzonych przez wykładowców specjalizujących się w białym śpiewie. Zespół kontynuuje tradycje wykonywania pieśni obrzędowych i lirycznych. Występuje z nimi na Podlasiu, w innych regionach Polski oraz na Ukrainie. Bierze udział w licznych festiwalach, konkursach, koncertach charytatywnych, regionalnych i ogólnopolskich programach telewizyjnych, zyskując uznanie odbiorców.

Hoyraky

HOYRAKY

Hoyraky, zespół rodem z Podlasia, który w swojej twórczości połączył energetyczną muzykę rockową z folklorem ukraińskim, najchętniej określając ją mianem folk&roll. Od 2011 roku, Hoyraky koncertują w całej Polsce, ciesząc się uznaniem wśród publiczności, co znajduje  odzwierciedlenie w licznych nagrodach dla zespołu. Hoyraky to dwukrotni finaliści „Must Be The Music”, finaliści konkursu Polskiego Radia „Przebojem na antenę”, oraz wielu innych przeglądów muzycznych.

Koncert ochraniała agencja ochrony JARHEAD.