Jesteś na stronie: Publikacje do kreatywnych zadań dla dzieci i młodzieży
Treść strony

Publikacje do kreatywnych zadań dla dzieci i młodzieży

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza do podróży teatralnej z „PIKusiem”.

Oddajemy w Państwa ręce dwie publikacje do kreatywnych zadań dla dzieci i młodzieży. Powstały w ramach projektu „PIKtoGRAmy”, który za cel stawia sobie inspirację młodych ludzi do twórczych poszukiwań teatralnych. Tytułowy bohater PIKuś jest lalką teatralną, która przybliża podstawowe zagadnienia związane ze światem teatru. Razem z nim odbywamy podróż po różnych zakątkach świata i dowiadujemy się ciekawostek teatralnych. Szereg zadań do samodzielnego lub wspólnego rozwiązywania sprawia, że wycieczka z PIKusiem nie jest nudna. W książeczkach oprócz wiedzy podanej w ciekawy sposób i szarad, znajdują się propozycje gier planszowych i karcianych. Dla starszych czytelników wyprawa do teatralnego świata przybiera formę travel journala – dziennika podróży z zadaniami do zaplanowania i wykonania. Publikacje zawierają w sobie wskazówki jak zrealizować mini przedstawienie w domu oraz kody QR do filmów instruktażowych, zamieszczonych na na kanale YouTube PIK.

Dla dzieci młodszych (5-10 lat) proponujemy „Teatralne podróże małe i duże – czyli z PIKusiem przez świat”. Do starszych dzieci i młodzieży (10-14 lat) dedykujemy „Teatralne podróże – teatralny travel journal”.

 

Koordynatorki projektu oraz autorki publikacji zachęcają do kreatywnego czasu spędzonego wspólnie z rodziną na zabawie w teatr.

Zeszyty mogą stać się także inspiracją dla instruktorów teatralnych, animatorów kultury i nauczycieli jako gotowe scenariusze zajęć.

Teatralne podróże małe i duże – czyli z PIKusiem przez świat – do pobrania (PDF, 8.5MB)

Teatralne podróże – teatralny travel journal – do pobrania (PDF, 7.9MB)

„PIKtoGRAmy” to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, realizowanych przez Podlaski Instytut Kultury od czerwca tego roku. Do tej pory w ramach  projektu zrealizowano: warsztaty teatralne w czerwcu, sześciodniowy Wojewódzki Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „PIKuś”, dwutygodniowe letnie warsztaty teatralne połączone z premierami spektakli, konsultacje merytoryczne dla grup teatralnych z województwa podlaskiego oraz 9 profesjonalnych spektakli teatralnych i koncertów. W ramach inicjatywy powstały również wydawnictwa edukacyjne dla dzieci. Projekt ma na celu inspirowanie amatorskiego środowiska teatralnego do poszukiwań twórczych, rozwijanie młodych talentów oraz szerzenie kultury żywego słowa. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 65 000 zł, całkowita wartość zadania 99 600 zł.