Jesteś na stronie: Podpisanie umowy na modernizację siedzib PIK
Treść strony

Podpisanie umowy na modernizację siedzib PIK

Podpisanie umowy na modernizację siedzib PIK

Rusza wielki remont kamienicy na Kilińskiego i Spodków PIK.

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Generalna modernizacja siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury coraz bliżej. 8 września, w Spodkach PIK Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowę z firmą Budimex na realizację projektu pod nazwą: „Rewaloryzacja infrastruktury i kapitału kulturalnego Podlaskiego Instytutu Kultury”.

Umowa opiewa na blisko 60 mln zł., z czego 52 mln pochodzą z Rządowego Programu Polski Ład, a blisko 8 mln z budżetu województwa. To fundusze na generalną modernizację siedzib PIK – zabytkowej kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 oraz Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Po Teatrze Dramatycznym jest to druga ze sztandarowych, kluczowych inwestycji województwa podlaskiego. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem możemy te środki pozyskiwać i realizować inwestycje, które w historii miasta Białegostoku, ale i samorządu województwa podlaskiego nigdy nie byłyby realizowane (…) Mam nadzieję, że w marcu, kwietniu 2025 roku wszyscy – mieszkańcy Białegostoku, ale i pracownicy Spodków będą mogli korzystać z tych obiektów w taki sposób i na takim poziomie, żeby można było realizować wszystkie te zadania, które Podlaski Instytut Kultury wykonuje – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu przewiduje się wykonanie dwóch zadań. Pierwsze dotyczy zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego i tu najważniejszym działaniem jest wymiana stropu. Budynek przejdzie też generalny remont zarówno pomieszczeń biurowych, pracowni artystycznych, jak i galerii wystawienniczej. Drugie zadanie to wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych w ramach modernizacji czterech Spodków wraz z urządzeniem terenu wokół. Budynki zyskają termoizolację, nowe instalacje sanitarne, elektryczne. Wnętrza przejdą całkowity remont, zyskają nowoczesny wygląd, staną się wygodne i funkcjonalne. Projekt przewiduje też wyposażenie Spodków między innymi w urządzenia nagłośnieniowe, oświetleniowe, muzyczne, system wystawienniczy na potrzeby edukacji kulturalnej, telebim multimedialny, umeblowanie.

Dla nas pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku jest to bardzo ważny dzień, bardzo na to czekaliśmy. Co więcej – na ten remont czekało zapewne kilka pokoleń pracowników wcześniej WOAKu, a obecnie Podlaskiego Instytutu Kultury. Bo każdy kto miał okazję bywać w kamienicy przy ulicy Kilińskiego 8, czy też szerzej rozejrzeć się po Spodkach wie w jakich warunkach przyszło nam pracować. To jest dla nas ogromny krok naprzód i ogromnie się z tego cieszymy – mówi Barbara Bojaryn-Kazberuk, Dyrektor PIK.

W Spodkach będzie nowoczesna sala koncertowa, galeria multimedialna, sala prób dla Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Pojawi się przestrzeń do prowadzenia warsztatów, organizowania konferencji.

Spodek na dole, który Państwo znają jako dawne ACK będzie Spodkiem otwartym dla artystów amatorów. Chcemy żeby była tam przyjazna dla nich galeria. Chcemy, żeby mogli się tam prezentować ze swoją twórczością literaci, poeci, muzycy. Będzie to specjalne miejsce, bardzo przyjazne i bardzo ciepłe dla naszych artystów – dodaje Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Wykonawcą projektu jest firma Budimex, która wygrała przetarg i ma duże doświadczenie w tego typu inwestycjach.

Wydaje mi się, że bez problemu wykonamy to zadanie. Termin też jest bezpieczny, bo to trzydzieści miesięcy, więc nie powinno być problemów – zapewnia Andrzej Sowa z Budimexu.

To modernizacja z wielkim rozmachem i na ogromną skalę. Po jej zakończeniu siedziba PIK na Kilińskiego odzyska zabytkowy, szlachetny charakter, a Spodki nowoczesny blask.