Jesteś na stronie: Podlaskie Sploty – zapraszamy na warsztaty tkackie
Treść strony

Podlaskie Sploty – zapraszamy na warsztaty tkackie

Podlaskie Sploty – zapraszamy na warsztaty tkackie

Warsztaty radziuszki, sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, tkania chodników i pereborów.

Warsztaty skierowane są do osób pełnoletnich – twórców, rzemieślników oraz wszystkich, którzy chcą poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu tkactwa, jak również artystów zajmujących się rękodziełem, pasjonatów.

Każdy z pięciu warsztatów będzie trwał sześć dni. Odbędą się one w okresie od 13 czerwca do 24 lipca. Program zajęć obejmuje prezentację gotowych prac wykonanych w danej technice, omówienie techniki, przygotowanie krosna do pracy, osnucie, wytkanie i wykończenie tkaniny. Warsztaty poprowadzą uznane tkaczki, mistrzynie w swoich dziedzinach i technikach:  Irena Ignaciuk, Sabina Knoch, Karolina Radulska, Marta Bajko.

Zajęcia odbędą się w ramach projektu Podlaskie Sploty III Festiwal Tkactwa, który ma za zadanie upowszechnienie i tym samym ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tkactwo – jedno z najstarszych rzemiosł, było jeszcze pół wieku temu zajęciem powszechnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Dziś tylko nieliczni twórcy kultywują tradycyjne wzornictwo, metody i techniki tkackie. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od wielu lat upowszechnia dawne techniki tkackie, organizuje warsztaty, wystawy, dokumentuje wzory. Wszystko po to, by znaleźć kontynuatorów tego tradycyjnego rzemiosła, ocalić je od zapomnienia. 

Warsztaty tkackie odbędą się w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie oraz, w przypadku pereborów, w Lewkowie Starym.

Limit miejsc został wyczerpany. 
Regulamin (PDF, 656.5KB)

Informacji na temat warsztatów udziela
Krystyna Kunicka, Dział Kultury Ludowej PIK w Białymstoku,
tel. 85 744 63 13, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.