Jesteś na stronie: Podlaskie sploty – III Festiwal Tkactwa
Treść strony

Podlaskie sploty – III Festiwal Tkactwa

Podlaskie sploty – III Festiwal Tkactwa

Otrzymaliśmy dotację na organizację festiwalu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura ludowa i tradycyjna.

Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Projekt wynika z troski o zanikające już na Podlasiu, ale i na terenie Polski, tradycyjne tkactwo, będące spuścizną kultur tradycyjnych minionych pokoleń. Planowane działania mają na celu jego ochronę poprzez: tworzenie procesu transmisji, przejawiającej się w bezpośrednim przekazie wiedzy i umiejętności twórców oraz rejestrowanie i dokumentowanie tkactwa. Celem projektu jest integracja członków społeczności funkcjonujących na poziomie lokalnym i regionalnym. Projekt zakłada m.in. organizację pięciu warsztatów tkackich (13 czerwca – 24 lipca 2022 r.) w technikach najczęściej spotykanych w województwie podlaskim, dwudniowego Festiwalu Tkactwa (9 – 10 lipca 2022 r.), na którym prezentowane będą wystawy, pokazy filmowe i pokazy tkactwa w białostockim Parku Konstytucji 3 Maja.

Przyznana kwota dotacji to 62 000 zł.