Zakończyły się Podlaskie Ferie z Kulturą!
Ferie z dofinansowaniem marszałka województwa podlaskiego.
Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej kulturalne ferie w regionie. Przygotowało je wspólnie sześć wojewódzkich instytucji kultury: Podlaski Instytut Kultury, który koordynował przedsięwzięcie, Opera i Filharmonia Podlaska, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, ale sądząc po popularności, z jaką się spotkało – będzie ich więcej w przyszłości.
Udało się zorganizować dwa turnusy – w dniach 23-27 stycznia oraz 30 stycznia – 3 lutego. W każdym uczestniczyło ponad czterdzieścioro dzieci ( I turnus 46, II turnus 45 dzieci). W sumie w Podlaskich Feriach z Kulturą wzięło udział 91 uczestników w wieku od 7 do 12 lat. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjne zajęcia, ale równie atrakcyjna była bez wątpienia cena. Dzięki wsparciu marszałka województwa rodzice płacili za pobyt dziecka zaledwie 299 zł. Propozycja ferii z kulturą wyraźnie przypadła do gustu rodzicom, ponieważ wszystkie miejsca rozeszły się w ciągu dosłownie kilku godzin. W ramach pobytu uczestnicy ferii mieli zapewnioną opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie, obiad i podwieczorek, transport do innych instytucji kultury, materiały na warsztaty, wyjście do kina i całe mnóstwo atrakcji każdego dnia, w tym wiele warsztatów muzycznych i plastycznych, zajęć sportowych.
Ferie rozpoczęły się bajkowo – „Wyprawę w kosmos” przeczytał dzieciom Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego. Po lekturze przyszedł czas na upominki – zabawki i gry planszowe, które w imieniu samorządu województwa wręczył wicemarszałek wraz z Panią Agatą Puchalską, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdego kolejnego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji w wojewódzkich instytucjach kultury. Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiła dzieci na wyjątkowe lekcje muzyczne – wyjątkowe bo z muzyką na żywo. Było też zwiedzanie Opery. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało dla uczestników ferii warsztaty tkackie oraz pokaz wypieku tradycyjnych podpłomyków. Zwieńczeniem pobytu w skansenie było ognisko. Z kolei Książnica Podlaska pokazała dzieciom jak można przygotować komiks i zaprosiła ich do studia telewizyjnego w swojej instytucji. Muzeum Podlaskie zaprezentowało uczestnikom ferii spory kawałek historii Białegostoku. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie w ich mieście wiele lat temu. Animatorzy ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, którzy przyjechali do Spodków uczyli uczestników ferii jak zrobić ludową wycinankę i tańczyć przy kurpiowskiej muzyce. Podlaski Instytut Kultury przygotował warsztaty plastyczne, zabawy i tańce ludowe, jak również gry edukacyjne. Nie mogło zabraknąć zajęć sportowych. Dzieci miały treningi z przedstawicielami Jagiellonii Białystok oraz zajęcia z Klubem Dojlidy.
Równie miłe jak zajęcia w wojewódzkich instytucjach kultury było zakończenie ferii. Uczestnikom pierwszego turnusu pamiątkowe dyplomy oraz upominki wręczyła Pani Wiesława Burnos – członek zarządu województwa podlaskiego. Drugi turnus zimowych półkolonii zakończył się spotkaniem z Markiem Malinowskim z zarządu województwa.
II TURNUS
Zdjęcia z 3 lutego
Zdjęcia z 2 lutego
fot. P. Dołzyński / PIK w Białymstoku
Zdjęcia z 1 lutego
Zdjęcia z 31 stycznia
Zdjęcia z 30 stycznia
I TURNUS
Zdjęcia z 27 stycznia
fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku
Zdjęcia z 26 stycznia
fot. P. Dołżyński / PIK w Białystok
Zdjęcia z 25 stycznia
fot. I. Zawadecka / Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Zdjęcia z 24 stycznia
fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku
Zdjęcia z 23 stycznia
fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku
Pierwszy dzień ferii rozpoczął się bajkowo – „Wyprawę w kosmos” przeczytał dzieciom Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego. Po lekturze przyszedł czas na upominki – zabawki i gry planszowe, które w imieniu samorządu województwa wręczył wicemarszałek wraz z Panią Agatą Puchalską, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początek półkolonii to czas poznawania się i integracji. Pomogli w niej piłkarze z Jagiellonii Białystok organizując zajęcia sportowe i mini trening.
To bez wątpienia najbardziej kulturalne ferie w regionie. Przygotowało je sześć wojewódzkich instytucji kultury: Podlaski Instytut Kultury, który koordynuje całe przedsięwzięcie, Opera i Filharmonia Podlaska, Muzeum Podlaskie, Książnica Podlaska, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Skansen w Nowogrodzie. Każdego dnia na uczestników ferii czeka mnóstwo atrakcji, między innymi zwiedzanie opery, audycja muzyczna o instrumentach, warsztaty tkackie i wypiek opłatków w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, tworzenie komiksu w Książnicy Podlaskiej, a także zajęcia w Muzeum Historycznym. Oprócz wypraw do wojewódzkich instytucji kultury dzieci będą uczestniczyły w wielu warsztatach w PIKu. W planach jest między innymi tworzenie maski karnawałowej, a także warsztaty muzyczne i wycinanki ludowej, które poprowadzą animatorzy ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
Po raz pierwszy Samorząd Województwa Podlaskiego postanowił zaangażować wszystkie jednostki kultury do zorganizowania czasu wolnego w trakcie dwutygodniowych „Podlaskich Ferii z kulturą”. Chcemy w ten sposób przybliżyć dzieciom ofertę kulturalną naszych jednostek – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
Podlaskie ferie z kulturą organizowane są w dwóch turnusach, odbywają się w Spodkach PIK i są dofinansowane z budżetu województwa podlaskiego.