Jesteś na stronie: Podlaski Tydzień Seniora
Treść strony

Podlaski Tydzień Seniora

Podlaski Tydzień Seniora

26 października, o godz. 13:00 zapraszamy seniorów do Spodków. Wystąpią Kabaret Seniorów Szpilka i Chór im. Stanisława Moniuszki.

W dniach od 20 do 29 października odbędzie się Podlaski Tydzień Seniora – akcja, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wśród bezpłatnych lub płatnych w promocyjnej cenie propozycji są m.in. oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, koncerty, warsztaty, prelekcje, a nawet gry planszowe, dyskoteka międzypokoleniowa oraz Szachowe zawody o puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.

PROGRAM Podlaskiego Tygodnia Seniora

20.10.2022
Teatr Dramatyczny w Białymstoku

„Proponujemy dla pierwszych dziesięciu osób (seniorów z województwa podlaskiego) bezpłatne dwuosobowe zaproszenie na dowolny, wybrany przez nich spektakl grany w następujących terminach:

– 22 października: „Treny”, godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), „Boeing, Boeing”, godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku),
– 23 października: „Treny”, godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), „Boeing, Boeing”, godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku).

Pozostałe osoby (które nie zdobędą darmowego zaproszenia) mają możliwość nabycia biletów w promocyjnej cenie 30 zł na spektakle wyżej wymienione. Akcja będzie obowiązywać w dniu 20.10.2022 r. Zarówno przy odbiorze zaproszeń, jak i kupnie biletów prosimy o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek emerytalny. Odbiór zaproszeń oraz sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie obowiązywać tylko w kasie biletowej Teatru (ul. Suraska 1, budynek NSZZ Solidarność), która jest czynna od wtorku do soboty w godzinach: 14:00-20:00 oraz w niedzielę: 12:00-14:00” (informacje: Teatr Dramatyczny w Białymstoku). Hasło do odbioru biletów: „Podlaski Tydzień Seniora”.

20.10.2022, godz. 10.00-15.00
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

„Ziołolecznictwo dawniej i dziś” – wykład mgr farm. Ewy Czyżewskiej, wspólne przygotowywanie mieszanek ziołowych, ich zaparzanie oraz degustacja. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak zrobić i do czego stosować octy ziołowe i owocowe, które z łatwością można przygotować w domu.

Kolejną atrakcją przewidzianą tego dnia będzie możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem: „Polska tkanina dwuosnowowa”, „Sztuka ludowa Podlasia”, „Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej” oraz „Wiejska szkoła w czasach PRL-u w budynku szkoły z Kalinowa-Solek”, gdzie uczestnicy przypomną sobie swoje dziecięce lata. Po zajęciach zapraszamy na wspólne ognisko (uczestnicy proszeni są o zabranie swoich koszyczków).

Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 509 336 816 lub mailowo: edukacja@pmkl.pl.

21.10.2022, godz. 11.00-12.00
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” – wykład policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

22.10.2022
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

godz. 16.00-17.30, Spotkanie z dietetyk Agnieszką Kucharczyk „Dieta długowieczności – co i jak jeść, żeby żyć długo i zdrowo?”.

24.10.2022
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

godz. 18.00-22.00, Planszówki u Johnny’ego.

25.10.2022
Muzeum Historyczne w Białymstoku

Warsztaty Łączymy pokolenia. Moja i Twoja historia cz. I i cz. II. Kreatywne warsztaty międzypokoleniowe seniorki i seniorów z przyjaciółmi oraz wnukami.

cz. I, godz. 10.00-12.00

„W trakcie pierwszej części spotkania pod czujnym okiem prowadzącej uczestnicy będą mogli rozwijać swoje talenty i umiejętności rękodzielnicze, inspirując się zabytkami z kolekcji Muzeum Historycznego. Wspólnie wykonamy łapacze snów techniką makramy. Wykorzystamy do tego celu także babcine serwetki szydełkowe, dając im drugie życie.

cz. II, godz. 13.00-15.00

Drugie spotkanie rozpoczniemy od zwiedzania buduaru mieszczącego się w kamienicy Cytronów, w którym pani domu odpoczywała, spędzała wolny czas dbając o swoją urodę, czytając, a także wyszywając. Wykonane przez nią piękne serwety i obrusy z misternymi monogramami i ornamentami nadawały domostwu splendoru i urody. Uczestnicy otrzymają torby materiałowe, które ozdobią za pomocą podstawowych ściegów hafciarskich, markerów  i guzików.

Stworzona przez uczestników dokumentacja fotograficzna zostanie zaprezentowana na muzealnym Fanpage. Liczymy na to, że seniorzy wesprą młodych uczestników w haftach, a młodsi pomogą seniorom swoimi umiejętnościami w obsłudze telefonu czy smartfonu. Międzypokoleniowe warsztaty będą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń”. (informacje: Muzeum Historycznego w Białymstoku).

25.10.2022
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, godz. 16.00

Patriotyzm łącznikiem pokoleń: Dziełem życia rzeźbiarza Alfonsa Karnego była Galeria Portretów Wielkich Polaków. Artysta uwiecznił wizerunki wybitnych postaci z dziedziny kultury, nauki i polityki, których dokonania  na trwałe wpisały się w historię naszego kraju. Na ekspozycji w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego dostrzeżemy głowy Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Jana Łukasiewicza, Romualda Traugutta, Artura Rubinsteina, Stanisława Noakowskiego, Stefana Starzyńskiego, Jana Czochralskiego. Wszystkich łączyła jedna wspólna cecha: działać jak najlepiej dla dobra Ojczyzny.

Czy te postacie są dla dzisiejszego pokolenia atrakcyjne? Czy są wzorcem do naśladowania? Jak są postrzegane przez pokolenie seniorów, a jak przez dzisiejszą młodzież?

Zapraszamy na spotkanie, którego celem będzie przybliżenie postaci znajdujących się na Galerii Portretów Wielkich Polaków i ich roli w oddziaływaniu na kolejne pokolenia Polaków. Spotkanie będzie okazją do dyskusji o patriotyzmie – jak postrzega go młode pokolenie i czym jest dla seniorów?

25.10.2022, godz. 11.00-12.30
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

 „Z mistrzem w plenerze”

W związku z przypadającą w 2022 roku osiemdziesiątą rocznicą urodzin oraz dziesiątą rocznicą śmierci wybitnego artysty – fotografika Wiktora Wołkowa zapraszamy seniorów na warsztaty fotograficzne „Z mistrzem w plenerze” połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa”. Po zapoznaniu się z twórczością fotografa odbędzie się fotograficzny „Plener z Mistrzem”, podczas którego zostaną wykonane zdjęcia dawną techniką fotograficzną – cyjanotypią.

 W zajęciach może wziąć udział do 12 osób.

26.10.2022
Podlaski Instytut Kultury

godz. 13.00-14.15

Występ kabaretu seniorów „Szpilka” i Chóru im. Stanisława Moniuszki.
(Darmowe wejściówki do odbioru w Spodkach PIK)

26.10.2022
Książnica Podlaska w Białymstoku, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A

godz. 16.00 – 19.00, Szachowe zawody o puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.

27.10.2022
Supraśl, podsumowanie Podlaskiego Tygodnia Seniora

organizator: Biuro Kultury UMWP, dzień I.

28.10.2022
Supraśl, podsumowanie Podlaskiego Tygodnia Seniora

organizator: Biuro Kultury UMWP, dzień II.

29.10.2022
Książnica Podlaska w Białymstoku

godz. 18.00-22.00, „Dyskoteka międzypokoleniowa. Potańcówka z DJ Wiką”.