Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur

Podlaska Oktawa Kultur

Kapela ze Wsi Warszawa, Adam Strug, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi – to gwiazdy tegorocznej edycji Oktawy.

Festiwal odbędzie się od 22 do 25 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Będzie to największe wydarzenie folkowe w regionie północno-wschodnim. Prawdziwe święto kultury ludowej: muzyki, śpiewu i tańca.

Na festiwal zaprasza Podlaski Instytut Kultury, który organizuje Oktawę już po raz trzynasty. W tym roku widzowie festiwalu obejrzą występy blisko 200 artystów.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur będzie wyjątkowa nie tylko z racji wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, ale także różnorodności i bogactwa jakie niesie ze sobą twórczość czerpiąca inspirację z muzyki ludowej i tradycyjnej bądź jej kultywowanie. – przekonuje Barbara Bojaryn-Kazberuk – Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. – Wpisuje się ona w priorytetowy kierunek naszych działań skupionych wokół szeroko rozumianej sztuki ludowej, które prowadzimy – dodaje.

Oktawa jest najważniejszym wydarzeniem w roku artystycznym PIK. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez finansowania przez Województwo Podlaskie.

Festiwal to marka sama w sobie i wspaniała inicjatywa promująca nasze województwo, która zrodziła się z fascynacji wielokulturowością regionu. Od samego początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo. Podczas tegorocznej edycji imprezy usłyszymy m.in. gwiazdy szeroko pojmowanej muzyki tradycyjnej. Na tegorocznej Oktawie usłyszymy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Adama Struga czy Vołosów.

Mam nadzieję, że mieszkańcy naszego województwa przyjdą do Białegostoku by posłuchać tego, co będzie rozbrzmiewało w naszym mieście, bo bazując na naszej tradycji i tożsamości narodowej będziemy pokazywali jak można wejść w przyszłość z nowoczesnymi formami twórczości ludowej – podkreśla wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Ale Oktawa to nie tylko koncerty, to także imprezy towarzyszące.

Z roku na rok staramy się wzbogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania – podkreśla koordynator festiwalu Dariusz Kryszpiniuk –  I tak już dziś zapraszamy na  potańcówkę festiwalową, którą organizujemy we współpracy ze Streat Food Młynowa. Odbędzie się ona we czwartek, 22 lipca, a zagrają tam takie zespoły jak: Kanka Franka, Miód Na Serce, Batareja czy ZawieruchaW niedzielę 25 lipca z nowym programem wystąpią Kurpie Zielone.

Dodatkowym walorem tegorocznej Oktawy jest również nowa identyfikacja wizualna. Do współpracy w tym procesie PIK zaprosił twórców młodszego pokolenia. Studio Kreatywne We Shoot People Paweł Dudko, mając na uwadze poprzednią identyfikację festiwalu, a także logo instytutu pomogło nadać nowy kształt identyfikacji festiwalowej. Podczas wydarzenia odbiorcy będą mogli ją zobaczyć na materiałach informacyjno-promocyjnych, a przede wszystkim na gadżetach festiwalowych.

Festiwal, wzorem ostatnich lat będzie transmitowany na kanale You Tube, a do tego będzie można na bieżąco poznawać zespoły i gości w naszym studiu festiwalowym.

Zdjęcia z konferencji prasowej, 6.07.2021, fot. M. Adamski