Dobiegły końca Letnie Warsztaty Teatralne organizowane przez Podlaski Instytut Kultury, w ramach których przez dwa tygodnie dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat rozwijały swoje artystyczne zainteresowania pod okiem profesjonalistów: scenografa, muzyków, reżysera oraz aktora. Podczas swojej teatralnej przygody uczestnicy samodzielnie wykonywali elementy scenografii i rekwizyty, poznawali swoje możliwości głosowe oraz ruchowe. Spotkali się również z aktorami oraz odwiedzili profesjonalne sceny Teatru Wierszalin w Supraślu oraz Białostockiego Teatru Lalek. Rezultatem ich wspólnej pracy twórczej stały się minispektakle: „Ptaki”, „Barwy” i „Kto wyłączył prąd”.
Pokaz finałowy „NUDA” w ramach letnich warsztatów teatralnych „PIKtoGRAmy” obejmuje trzy minispektakle:
PTAKI (Basia, Emilka, Gabrysia, Helena, Julka, Lenka, Lidka, Milena, Mikołaj, Rozalka)
BARWY (Janek, Kuba, Marysia, Natalka, Ola M., Ola Ł., Rafał)
KTO WYŁĄCZYŁ PRĄD (Ada, Bartek, Dominika, Hania, Lena S, Nataniel, Magda, Ola, Zuzia F., Zuzia S.)
Konsultacje Artystyczne: Marcin Aniśko, Krzysztof Bitdorf, Magdalena Juchnowicz, Karol Smaczny, Michał Wyszkowski
Muzyka: Marcin Aniśko
Projekt scenografii: Michał Wyszkowski
Elementy scenografii, rekwizyty, maski, lalki: uczestnicy warsztatów
Scenariusz, reżyseria, koordynacja: Milka Wyszkowska
29 sierpnia 2021 r., godz. 13.00
Dom Ludowy w Supraślu
1 września 2021 r., godz. 16.00
Spodki PIK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
PIKtoGRAmy to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego, realizowany przez Podlaski Instytut Kultury od czerwca tego roku. Do tej pory w ramach projektu zrealizowano: sześciodniowy Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Pikuś, warsztaty teatralne, konsultacje merytoryczne dla grup teatralnych z woj. podlaskiego oraz dziewięć spektakli teatralnych i koncertów. W ramach inicjatywy powstały również wydawnictwa edukacyjne dla dzieci. Projekt mający na celu inspirowanie amatorskiego środowiska teatralnego do poszukiwań twórczych, rozwijania młodych talentów oraz szerzenia kultury żywego słowa został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Wartość dofinansowania 65 000 zł, całkowita wartość zadania 99 600 zł.