Jesteś na stronie: Pieśni przebudzenia – online
Treść strony

Pieśni przebudzenia – online

Pieśni przebudzenia – online

Spotkanie z Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem – autorami reportażu.

Z okazji przypadającego na dzień 25 marca Dnia Wolności Białorusi zapraszamy na spotkanie z autorami reportażu „Pieśni przebudzenia”, dziennikarzami Polskiego Radia Białystok: Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem. Reportaż został nagrodzony Grand Prix w Konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Spotkanie poprowadził Jarosław Iwaniuk.

Utwór jest przejmującym, dźwiękowym obrazem walki Białorusinów o godność i wolność z perspektywy jednoczących naród pieśni. Odtwarzając przekrojowo ostatnie, dramatyczne wydarzenia na Białorusi, autorzy w sugestywny i przejrzysty sposób przedstawili siłę białoruskich protestów, podtrzymywanych pieśniami, nie tylko tworzącymi wspólnotę, lecz także podgrzewającymi nadzieję zniewolonego narodu na uwolnienie się od dyktatury.

Wydarzeniu towarzyszył recital Marty Szałkiewicz, która zaśpiewała pieśni swojego ojca – Wiktora Szałkiewicza, białoruskiego barda. 

Alicja Pietruczuk jest dziennikarzem Radia Białystok dłużej niż Aleksander Łukaszenka  jest prezydentem Republiki Białoruś. Podczas pierwszego służbowego wyjazdu na Białoruś w 1994 roku wraz z Barbarą Bojaryn i Jerzym Leszczyńskim – wówczas również młodymi dziennikarzami Radia Białystok – przyglądała się wyborom prezydenckim i uczestniczyła w pierwszej konferencji prasowej  prezydenta elekta Aleksandra Łukaszenki. W swojej radiowej karierze pracowała w redakcji informacji, kierowała studiem Radia Białystok w Suwałkach, kierowała redakcją mniejszości narodowych. Zawsze jednak pozostawała  wierna reportażowi radiowemu. Niektóre z jej reportaży zostały nagrodzone w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. M.in.  „Cały Wasz” z 1998 roku , którego współautorką jest Agnieszka Czarkowska  o  wizycie prezydenta  Aleksandra Kwaśniewskiego  w podhajnowskiej wsi Mochnate otrzymał  nagrodę  w konkursie Premios Ondas w Barcelonie. Także stworzony  wspólne z Agnieszką Czarkowską  reportaż „Jak ta rzeka”, czyli wspomnienia o Czesławie Niemenie mieszkańców jego rodzinnej wsi Stare Wasiliszki  w Białorusi, otrzymał  w 2003 roku  główną nagrodę w konkursie „Polska i Świat”.  Natomiast reportaż „Cichy zimowy dzień”  o spaleniu wsi Zaleszany przez oddział PAS NZW  otrzymał nagrodę w konkursie „Pogranicze” Radia Olsztyn i nominację do  nagrody w konkursie „Audycja historyczna roku 2013”  IPN.  Reportaż  „Pieśni przebudzenia” o walce Białorusinów z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, którego współautorem jest Źmicier Kościn, wygrał  konkurs KRRiT w 2020 roku. 

Źmicier Kościn był dzieckiem, kiedy w 1994 roku Aleksander Łukaszenko został prezydentem Republiki Białoruś. 13 lat temu, po studiach w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie w Mińsku musiał opuścić Białoruś, by  mieć możliwość pracować w wolnych mediach w ojczystym języku.  Przyjechał do Białegostoku wraz z żoną i dwuletnim synem. Już w Polsce urodziła mu się córka. Rozpoczął pracę w Białoruskim Radiu Racja, gdzie zajmował się  problematyką polityczną i historyczną. Nauczył się mówić nie tylko po polsku, ale także  białoruską gwarą  białostocczyzny. Po ośmiu latach zdecydował się  na nowe wyzwanie – pracę w Polskim Radiu Białystok. Pozostał wierny tematyce białoruskiej i związanej z Białorusią. Główne tematy jego audycji to życie białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce i polskiej mniejszości narodowej w Białorusi. Od ubiegłego roku kieruje redakcją mniejszości narodowych. Podjął też pierwsze próby  reportażu radiowego, który w Białorusi jest  prawie nieobecnym i nieznanym gatunkiem twórczości dziennikarskiej. W efekcie powstał reportaż „Pieśni przebudzenia”, stworzony wspólnie z Alicją Pietruczuk i opowiadający o walce  Białorusinów z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, nagrodzony w 2020 roku Grand Prix w konkursie KRRiT.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Radio Białystok.
Zdjęcie przy artykule jest autorstwa Joanny Szubzy z Polskiego Radia Białystok.

25 marca, w rocznicę ogłoszenia niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi. Białoruskie społeczeństwo, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, szczególnie celebrują ten dzień. W geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, na budynku naszej instytucji – Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku – przy ul. św. Rocha 14, wywiesiliśmy historyczną biało-czerwono-białą flagę niepodległej Białorusi.