Jesteś na stronie: Paweł Koda – autorskie oprowadzanie po wystawie
Treść strony

Paweł Koda – autorskie oprowadzanie po wystawie

4 -7 marca, w godz. 15.00 – 17.00

Paweł Koda zaprasza na autorskie oprowadzanie po wystawie. Razem z artystą goście przeniosą się w świat dawnych domostw, kościołów, pałaców i kapliczek. Podlaskie to region, gdzie wciąż możemy podziwiać przykłady pięknej zabytkowej architektury i trudno o bardziej wdzięczny materiał do przenoszenia na kartki papieru przy pomocy piórka i talentu. To właśnie rysunek architektoniczny piórkiem potrafi skoncentrować naszą uwagę na tych elementach, które decydują o pięknie i wyjątkowym charakterze obiektu. Potrafi wydobyć szczegóły, które nie łatwo dostrzec w fotografii.

Rysunek piórkiem to dzieło sztuki częściowo lub w całości wykonane linearną metodą tworzenia. Do rysowania piórkiem używa się tuszu lub atramentu oraz najczęściej gładkiego papieru. Ta technika rysunkowa wymaga operowania kreską (tzw. kreskowanie) lub cieniowaniem. Dzięki dopełnianiu konturów zróżnicowaniem tonalnym rysownik osiąga trójwymiarową formę na papierze. Jest ona przez niego modelowana za pomocą blisko zestawionych ze sobą pociągnięć piórkiem w postaci cieniowanych pól lub cieniowanych, równoległych i przecinających się linii. Wszystkie te niuanse plastyczne będzie można podziwiać w rysunkach prezentowanych na wystawie.

Paweł Koda. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Od 1991 roku zajmuje się rysunkiem, grafiką użytkową i publicystyką. Od ponad dwóch dekad prowadzi działalność popularyzatorską, podejmując ważkie problemy ochrony zabytków w północno-wschodnim regionie Polski. Swoje pierwsze rysunki publikował w Gazecie Współczesnej pod koniec lat 80-tych XX w. Były to cykle graficzne „Stary Białystok”. W latach 1992-93 był autorem cyklu artykułów w Kurierze Porannym pod hasłem „Zabytków Czar”, prezentując dawną i współczesną architekturę Podlasia. Autor wielu wystaw, członek Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego rysunki znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach.