Jesteś na stronie: Na granicy – wydawnictwo PIK
Treść strony

Na granicy – wydawnictwo PIK

Na granicy – wydawnictwo PIK

Wydawnictwo w formie PDF zawierające wybrane prace z konkursu.

„Na granicy” – e-wydawnictwo (PDF, 2MB) 

Tematem prac były emocje, przemyślenia i refleksje dotyczące życia w czasie pandemii. Zbiór esejów i rysunków utrwalił obraz tego, co czujemy i co myślimy, gdy stajemy na granicy naszego dotychczasowego, znajomego, poukładanego i bezpiecznego świata.

Eseje i obrazy napłynęły z całej Polski – z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Będzina, Leżajska, Wrocławia, Torunia, Gołdapi, Konina i oczywiście wiele z województwa podlaskiego – Białegostoku, Moniek, Sokółki, Wasilkowa, Łysek, Gródka, Choroszczy, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Szepietowa. W sumie nadesłano 37 prac literackich i 36 plastycznych. Wszystkie ukazywały mierzenie się z bardzo trudnymi emocjami – lękiem, niepokojem czy wręcz paniką. Jednocześnie zawierały sporą dawkę nadziei na dobrą zmianę w życiu, przewartościowanie go, dostrzeżenie tego, co naprawdę ważne.

Prace nadesłały osoby w różnym wieku – licealiści, studenci, ludzie w wieku dojrzałym i seniorzy. Każdy przeżywał i przeżywa trudny czas izolacji i ograniczeń w inny sposób. Wiele osób przyznaje, że radzi sobie tylko dlatego, że obok są bliscy. Niektórzy opisywali jeden dzień, inni wybrany epizod z życia w pandemii, jeszcze inni cały okres zmiany. Wiele osób pisało wprost o swoich emocjach, ale byli autorzy, którzy sięgali do metafory. To, co łączy te prace, to przekonanie, że wirus pozostawia swój ślad nie tylko w naszych ciałach, ale także, a może przede wszystkim – w duszy.

Eseje cechowała oryginalność i wartość poznawcza, a nagrodzone wywody myślowe były logiczne, spójne i przejrzyste. Jury zwracało przy tym uwagę na stronę formalno-językową tekstu, kwestię precyzji sformułowań i poprawności językowej. Z dużym zainteresowaniem odkrywaliśmy nowe przestrzenie, ukazywane przez autorów tekstów.