Treść strony

Matematyka w obiektywie

Matematyka w obiektywie

Podlaski Instytut Kultury wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej oraz działające przy nim Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zapraszają do białostockiej galerii Alfa na wystawę fotograficzną ,,Matematyka w obiektywie’’.

Przedmioty wokół odzwierciedlają pojęcia matematyczne, takie jak na przykład wielościan czy symetria. Zjawiska i kompozycje ilustrują zasady i prawidłowości matematyczne, a to oznacza, że przy odrobinie wyobraźni czy też zwykłej spostrzegawczości można zauważyć złotą proporcję czy sens twierdzenia Talesa. Bardzo łatwo da się uwiecznić w obiektywie nieskończoność czy punkt. Wystawa prezentuje takie właśnie matematyczne fotografie z życia wzięte. Niektóre niemal z naukowym zacięciem, inne – z przymrużeniem oka. Zdjęcia są artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym. Zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów organizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 18 września. Dyrektor PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk otworzyła wystawę słowami ks. prof. Mieczysława Lubańskiego: „Człowiek jest istotą mającą kulturę. Literatura, poezja, wiedza o nich – nie są potrzebne, w sensie użytkowym jest to inny rodzaj potrzeb. Podobnie można patrzeć na potrzebę zajmowania się matematyką”. Barbara Bojaryn-Kazberuk dodała, że matematyka z kulturą mają ze sobą wiele wspólnego, a pojęcie kultury matematycznej zaczyna być coraz częściej postrzegane i coraz bardziej doceniane.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pokazują, w jaki sposób można patrzeć na rzeczywistość, by dostrzegać w niej matematykę. Jak podkreśliła Dorota Mozyrska, dziekan Wydziału Informatyki PB: „Osobie, która nie zajmuje się na co dzień zastosowaniem matematyki, świat wydaje się obiektami realnymi niemającymi równań, a ta wystawa pięknie łączy ze sobą w sposób interdyscyplinarny sztukę i matematykę”. Zaś Rajmund Stasiewicz, pomysłodawca wystawy z Wydziału Informatyki PB, reprezentujący Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, dodał: „Konkursowe prace pokazują, że matematykę można zwizualizować. Niektóre zdjęcia są takim przeniesieniem wprost pewnych obiektów czy prostych twierdzeń matematycznych, inne natomiast pokazują matematykę nierzadko zaawansowaną”.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Alfa do 16 października.