Jesteś na stronie: Matematyka w obiektywie – wystawa
Treść strony

Matematyka w obiektywie – wystawa

Matematyka w obiektywie – wystawa

Wystawa fotograficzna ,,Matematyka w obiektywie” do obejrzenia w woj. podlaskim.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej oraz działającym przy nim Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zapraszają na wystawę fotograficzną ,,Matematyka w obiektywie”.

Do 30 kwietnia zdjęcia można oglądać w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, a w kolejnych miesiącach wystawa zawita do Siemiatycz, Szczuczyna, Orli, Drohiczyna i Czeremchy. Do tej pory wystawę można było już oglądać w kilku miejscowościach woj. podlaskiego, m.in. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie, w Domu Kultury w Poświętnem, Domu Kultury w Łapach, Domu Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, Gminnym Centrum Kultury w Gródku i Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie. 

Harmonogram prezentacji wystawy:

  • 30.04.- 28.05.2021 r. – Siemiatycki Ośrodek Kultury
  • 31.05.-30.06.2021 r. – Biblioteka Centrum Kultury w Szczuczynie
  • 01-30.07.2021 r. – Gminny Ośrodek Kultury w Orli
  • 02.08.-03.09.2021 r. – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie
  • 03.09.-01.10.2021 r. – Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze

OPIS WYSTAWY

Przedmioty wokół odzwierciedlają pojęcia matematyczne, takie jak na przykład wielościan czy symetria. Zjawiska i kompozycje ilustrują zasady i prawidłowości matematyczne, a to oznacza, że przy odrobinie wyobraźni czy też zwykłej spostrzegawczości można zauważyć złotą proporcję czy sens twierdzenia Talesa. Bardzo łatwo da się uwiecznić w obiektywie nieskończoność czy punkt. Wystawa prezentuje takie właśnie matematyczne fotografie z życia wzięte. Niektóre niemal z naukowym zacięciem, inne – z przymrużeniem oka. Zdjęcia są artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym. Zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów organizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego.