Jesteś na stronie: Ludgarda Sieńko, uznana tkaczka z regionu z nagrodą im. Oskara Kolberga.
Treść strony

Ludgarda Sieńko, uznana tkaczka z regionu z nagrodą im. Oskara Kolberga.

O to bardzo prestiżowe wyróżnienie wystąpił Podlaski Instytut Kultury.

Pani Ludgarda specjalizuje się w tkaninach dwuosnowowych. Od ponad pięćdziesięciu lat wykonuje na ręcznych drewnianych krosnach wełniane tkaniny dekoracyjne. Wypracowała swój własny niepowtarzalny styl. Jej tkaniny wyróżniają się swoistą kolorystyką i bogatą ornamentyką. Tworzy głównie tkaniny dwuosnowowe o charakterze tematycznym i narracyjnym. Część środkowa dywanu zawiera zazwyczaj scenę rodzajową np. wesele na wsi, pasiekę, dożynki, sianokosy, zwierzęta w lesie. Sceny z życia na wsi tkaczka starannie opracowuje i przekłada na język tkacki, najczęściej komponując z motywami geometrycznymi lub drzewek, które tworzą charakterystyczną dla jej prac bordiurę. W swoich pracach Pani Ludgarda nawiązuje również do najstarszego typu tkanin o wzorach i kompozycjach tradycyjnych (romby, gwiazdy), a także tworzy i komponuje własne wzory i motywy. Tkaniny Ludgardy Sieńko charakteryzują się wnikliwą analizą podjętego tematu oraz interesującą i przemyślaną kompozycją. Prace tkaczki świadczą o doskonale opanowanej technice i cieszą się dużym uznaniem odbiorców, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ludgarda Sieńko systematycznie bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosnowową organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Jest laureatką wielu nagród.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, ustanowione w 1974 roku. Jej organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Patronem nagrody jest Oskar Kolberg (1814–1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.