Jesteś na stronie: Laureaci 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Treść strony

Laureaci 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Laureaci 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Justyna Rainko z Białegostoku zdobyła pierwszą nagrodę podczas 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. W przyszłym roku wystąpi z własnym recitalem na XV edycji festiwalu. Drugie miejsce zajęła Ida Szebla z Kłodzka, natomiast trzecie miejsce ex-aequo Izabela Karczewska z miejscowości Czyże oraz Michał Kaczmarek z Warszawy. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Natalia Kawszyn z Płocka, Magdalena Lasota z Kobyłki i Zuzanna Mulec z Żyrardowa. Nagrodę specjalną za piosenkę z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Magdalenie Lasocie. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich  trafiła do Izabeli Karczewskiej.  

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w zdolnych, młodych, poszukujących ludzi. Wrażliwi na słowo, muzykalni, dla których piosenka jest wspaniałą odskocznią, pasją i sposobem na wyrażanie siebie. Z radością obserwujemy, jak kolejni laureaci tego festiwalu odnajdują się na profesjonalnych scenach, czyniąc ze swojej pasji sposób na życie. Tego życzymy i tegorocznym nagrodzonym – mówi Nula Stankiewicz z jury festiwalu.

Najważniejsza w festiwalu jest młodzież, która przyjeżdża by wystąpić z profesjonalnym bandem, przed znakomitym jury – podkreśla Marta Szałkiewicz  z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka  całego wydarzenia – cieszy mnie gdy wyjeżdżają pełni wrażeń, dobrych emocji i planów na przyszłość.

 Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka. Festiwal im. Łucji Prus jest świętem polskiej piosenki oraz okazją do podtrzymywania pamięci o Patronce – na tegoroczną edycję przypada 80. rocznica jej urodzin i 20-lecie śmierci artystki.

W tym roku niezwykle miłą niespodziankę sprawiła zarówno publiczności, organizatorom, jak i uczestnikom Irena Santor, która  pojawiła się na gali laureatów. Gwiazda polskiej muzyki przyjaźniła się z Łucją Prus, kilka lat temu uświetniła festiwal swoim koncertem. O wydarzeniu Podlaskiego Instytutu Kultury mówiła z wielkim uznaniem, jako o ważnym momencie w życiu młodych muzyków.

Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpili: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

Laureaci i nagrody:

Nagroda I w wysokości 5000 zł:  Justyna Rainko (Białystok)

Nagroda II  w wysokości 3000 zł: Ida Szebla (Kłodzko)

Nagroda III w wysokości 2000 zł: ex aequo Izabela Karczewska (Czyże) oraz Michał Kaczmarek (Warszawa)

3 równorzędne wyróżnienia finansowe po 1000 zł: Natalia Kawszyn (Płock), Magdalena Lasota (Kobyłka), Zuzanna Mulec (Żyrardów)

Nagroda specjalna za piosenkę z repertuaru Łucji Prus w wysokości 1000 zł: Magdalena Lasota (Kobyłka)

Nagroda Związku Artystów Scen Polskich  w wysokości 2500 zł za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, przyznaną przez Joannę Rawik: Izabela Karczewska (Czyże)


Zdjęcia z koncertu Nuli Stankiewicz – Ździebełko ciepełka czyli miłość w polskiej piosence

fot. M. Adamski / PIK w Białymstoku

 

Zdjęcia z koncertu Mieczysława Szcześniaka – Nierówni

fot. A. Sienkiewicz / PIK w Białymstoku

 

Zdjęcia z przesłuchań konkursowych XIV Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

fot. A. Sienkiewicz / PIK w Białymstoku

 

Zdjęcia z Koncertu Galowego Festiwalu im. Łucji Prus i recitalu Katarzyny Groniec – Niektóre sytuacje

fot. P. Dołżyński / PIK w Białymstoku

 

fot. P. Dołżyński / PIK w Białymstoku