Jesteś na stronie: Kurpie Zielone wystąpią na słowackim Festiwalu Trnavská Brána
Treść strony

Kurpie Zielone wystąpią na słowackim Festiwalu Trnavská Brána

XXI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Trnavska Brána 2022” odbędzie się w dniach 19 – 21 sierpnia 2022 r.

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zaprezentuje się na Festiwalu dwukrotnie. W piątek 19 sierpnia 2022 r. o godz. 16.30 wystąpi na Małej Scenie przy ulicy Hlavnej w centrum miasta, a w sobotę 20 sierpnia 2022 r. ze swoim repertuarem wystąpi na Dużej Scenie w Amfiteatrze Miejskim w ramach koncertu „Przyjechał do nas gość” o godz. 19.00.

Pomysł na Festiwal „Trnavská Brana” zrodził się w głowach znaczących trnawskich folklorystów ponad dwadzieścia lat temu. Pierwotnym i skromnym celem założycieli było wzbudzenie zainteresowania folklorem młodszego pokolenia, a także wypełnienie luki, jaką region trnawski utworzył wcześniej na mapie słowackich festiwali folklorystycznych. Pierwsza edycja Trnavskiej Brány została zaprezentowana w 2001 roku.

Kilka lat później, festiwal w wyniku dynamicznego rozwoju, nosił już nazwę „międzynarodowego” i gościł głównie artystów z sąsiednich krajów, ale także odleglejszych czy nawet „egzotycznych”. Wystąpiło w nim wielu wykonawców ze Słowacji, Polski, Węgier, Czech, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Finlandii, Tajwanu i Turcji, nadając imprezie prestiżowy status.

Charakterystycznym punktem programu Festiwalu jest Parada artystów, tancerzy, śpiewaków w folklorystycznych strojach historycznych i rzemieślników, przechadzająca się przez centrum miasta.

To, co wyróżnia Trnavská Brána, to fakt, że festiwal odbywa się w historycznym centrum miasta, co podkreśla autentyczność imprezy. Na głównej ulicy Hlavnej ożywają stragany rzemieślnicze i liczne warsztaty twórcze związane z duchem tradycji ludowych.

Wydarzenia festiwalu znajdują swoje miejsce w dwóch lokalizacjach: od 2016 roku w Amfiteatrze Miejskim, gdzie odbywają się wieczorne spektakle oraz towarzyszące im spektakle kulturalne, które przez cały dzień rozbrzmiewają na placu, na mniejszej scenie przed Ratuszem w centrum miasta. Kolorystykę festiwalu dopełnia wiele dodatkowych atrakcji: szkoła tańca ludowego, szkoła folklorystyczna dla najmłodszych, parada kostiumów i jarmark tradycyjnego rzemiosła ludowego na ulicy Hlavná. Zwiedzający będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności we współczesnym rzemiośle, takim jak garncarstwo, snycerstwo, wyrób pierników i zdobienie. Można będzie również przetestować elastyczność bata pasterskiego lub zweryfikować prawdziwość popularnej tradycyjnej piosenki.