Jesteś na stronie: II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
Treść strony

II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Znamy już laureatów regionalnego etapu Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Województwo podlaskie w drugim etapie konkursu, w Otrębusach pod Warszawą będą reprezentować: Klara Jabłońska z Białegostoku, Ewa Iwaniuk z Hajnówki, Stanisław Kubeł z Ostrołęki oraz Karol Kossakowski z Zambrowa.

Organizatorem konkursu jest zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, a Podlaski Instytut Kultury jest jego partnerem regionalnym. Na scenie w Spodkach PIK utwory z repertuaru Mazowsza zaśpiewało 18 osób. Najmłodsza z nich miała 8 lat, najstarsza 79.

Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. Kandydaci przygotowują dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Zwycięzcy etapu regionalnego nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach i odwiedzenie grobów patrona Konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli „Mazowsza” – Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Punktem kulminacyjnym drugiego etapu Konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami „Mazowsza”, w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nagrody w Konkursie mają także postać finansową: I Nagroda – 8 000 zł , II Nagroda – 5 000 zł, III Nagroda – 3 000 zł, Wyróżnienie – 2 000 zł oraz Nagroda publiczności – 2 000 zł.

Stanisław Jopek – patron konkursu – tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, która odbył, by ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem, po repatriacji, w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd, poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu wokalnego imieniem Stanisława Jopka było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

 

Konkurs wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również w związku ze swoją życiową drogą, która odbył, by ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem, po repatriacji, w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd, poprzez zespół Skolimów, przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu wokalnego imieniem Stanisława Jopka było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Pierwszy etap Konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za ich organizację odpowiadają Partnerzy Regionalni, którymi w każdym z województw są instytucje kultury działające na danym terenie. To Partnerzy Regionalni organizują pierwsze przesłuchania, powołują jury oraz przy udziale przedstawicieli zespołu „Mazowsze” wyłaniają zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej. Zdobywcy pierwszych miejsc biorą udział w drugim etapie Konkursu, który odbywa się w siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą, a organizację drugiego etapu przejmuje całkowicie zespół „Mazowsze”. W jury, które przez dwa dni przesłuchuje uczestników Konkursu zasiadają autorytety w dziedzinie śpiewu i muzyki: muzykolodzy, soliści największych oper w Polsce, muzycy i przedstawiciele zespołu „Mazowsze”. 

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach i odwiedzenie grobów patrona Konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli „Mazowsza” – Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Punktem kulminacyjnym drugiego etapu Konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami „Mazowsza”, w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nagrody w Konkursie mają także postać finansową: I Nagroda – 8 000 zł , II Nagroda – 5 000 zł, III Nagroda – 3 000 zł, Wyróżnienie – 2 000 zł oraz Nagroda publiczności – 2 000 zł.

Już pierwsza edycja Konkursu w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do Konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki „Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność. Mając na uwadze ten sukces, druga edycja Konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o uczestników zza granicy, będących przedstawicielami Polonii. Twórczość „Mazowsza” i osoba Stanisława Jopka jest im szczególnie bliska, co jeszcze bardziej uzasadnia rozszerzenie formuły Konkursu na cały świat. Partnerem zespołu „Mazowsze” w organizacji Konkursu poza granicami Polski jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia w postaci formularza elektronicznego znajdującego się na stronie internetowej www.mazowsze.waw.pl.

Szczegółowych informacji udziela koordynator regionalny:
Marta Szałkiewicz (Dział Animacji Kultury PIK)
tel. 85 744 63 13
e-mail: konkurs.jopek@pikpodlaskie.pl 

Spot II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im S. Jopka

 

Kolejność Występów

Kategoria I 8-13 lat
Magdalena Michalak Białystok
Bartosz Kotomski Białystok
Dominika Jabłońska Białystok
Julia Sikora Białystok
Sonia Siemienko Białystok
Lena Seczejko Białystok
Stanisław Keńdzia Białystok
Melania Kozłowska Białystok
Julia Chudzińska Białystok
Klara Jabłońska Białystok
Magdalena Szymanowska Białystok

Kategoria II 14-19 lat
Ewa Iwaniuk Hajnówka
Stanisław Kubeł Ostrołęka
Mateusz Ladziński Grajewo
Martyna Zdrodowska Białystok
Kategoria IV 26+
Karol Kossakowski Łomża
Aleksandra Amonowicz Białystok
Zofia Gede Szczuczyn