Jesteś na stronie: Gotuję z Mamą i Tatą – podlaska kuchnia dla najmłodszych
Treść strony

Gotuję z Mamą i Tatą – podlaska kuchnia dla najmłodszych

Gotuję z Mamą i Tatą – podlaska kuchnia dla najmłodszych

Spieszymy z kolejną ciekawostką odnalezioną w naszych archiwach, skierowaną do rodziców i ich pociech. Prezentujemy Państwu książeczkę kucharską dla dzieci, nie tylko uczącą gotowania, ale także przeznaczoną do rysowania i rodzinnej zabawy. Wydawnictwo powstało w 2011 roku w ramach Kulturalnej Akademii Bobasa pn. „Kultura odpowiedzialnego żywienia”.

Kliknij na obraz, aby otworzyć książeczkę w wersji PDF.

O naszym pomyśle…
Naszą małą, nie w pełni kucharską, bardziej artystyczną książeczkę stworzyliśmy z myślą o małych i dużych na diecie bezglutenowej, ale nie tylko. Towarzyszące nam hasło: „Kultura odpowiedzialnego żywienia” wynika głównie z chęci mobilizowania rodziców do samodzielnego przygotowywania potraw, a nie kupowania gotowych dań, w których często znajdują się związki niepożądane w diecie bezglutenowej. Zdajemy sobie sprawę, iż dla kuchni regionu podlaskiego charakterystyczne są potrawy mączne, które zawierają gluten, jednak przy zastąpieniu tych składników ich bezglutenowymi odpowiednikami (na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, ziemniaków, amarantusa, prosa, gryki) można bez obaw przygotowywać takie potrawy jak ciasto, kluchy czy pierogi. Gwarantujemy, że te zrobione samodzielnie, przy zachowaniu odpowiednich zasad w kuchni, są równie smaczne. Wszystkie dania można modyfikować lub urozmaicać na swój własny sposób.

Chcielibyśmy zachęcić rodziców do zabawy z dziećmi poprzez wspólne gotowanie, a dzieci do odkrywania kulinarnego dziedzictwa regionu. Angażując dziecko we wspólne przygotowywanie potraw, rozwijamy jego samodzielność i pokazujemy, jak ważna dla rodziców jest jego pomoc. Rodzinne gotowanie nie musi być nudne, a poprzez zadania edukacyjne i plastyczne pobudzające
wyobraźnię jest pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z maluchami. Może właśnie dzięki takiemu „bawieniu się” z naszą książeczką uda się przekonać rodziców do przygotowywania dań, które do tej pory – z uwagi na możliwość wystąpienia po nich alergii – uważali za niepożądane, a przysłowiowego małego Tadka Niejadka zachęcić do próbowania tych, które mogły wydawać mu się niesmaczne.

Grzegorz Jaroniewski, Izabela Dąbrowska