Jesteś na stronie: Gorący kulturalny początek lata w PIK
Treść strony

Gorący kulturalny początek lata w PIK

Zapraszamy do udziału w czerwcowych wydarzeniach.

Początek lata to w naszej instytucji niezwykle gorący czas. Niemal każdego dnia dzieje się coś wartego uwagi, szykują się też duże, sztandarowe imprezy naszej instytucji.

1 czerwca wspólnie z Operą i Filharmonią Podlaską zapraszamy na Dzień Dziecka z Kulturą. Impreza odbędzie się na terenach zielonych przy Operze. Przygotowaliśmy wspólnie z wieloma instytucjami kultury mnóstwo atrakcji, gier i zabaw artystycznych. Będzie można również sprawdzić, jak kultura wpływa na… wzrost. Brzmi to dość tajemniczo, aby poznać ten sekret trzeba po prostu odnaleźć nasze stoisko, gdzie wszystko się wyjaśni.

3 czerwca szykuje się wielkie wydarzenie łączące kilka dziedzin: muzykę, taniec, malarstwo i kino.  Grupa młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zatańczy na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach projektu Stowarzyszenie Inicjatywa L.U.C & Rebel Babel Film Orchestra – Muzyka do Filmu „Chłopi”. Udział w tym przedsięwzięciu to dla Kurpi Zielonych ogromne wyróżnienie – mówi Agnieszka Ondruch-Sikora, kierownik artystyczny zespołu. – Bardzo się cieszę, że nasz zespół został zauważony i że otrzymaliśmy taką propozycję, to wspaniałe docenienie naszej pracy.  Podczas koncertu grupa zaprezentuje choreografię przygotowaną  do utworu „Tańcuj”.

Seniorzy z działającego przy naszej instytucji kabaretu Szpilka mają już grono swoich fanów. Najbliższą okazją, aby spotkać się z kabaretem, który w swoim repertuarze zręcznie łączy humor i lirykę będzie koncert w białostockim klubie Osiedlowym „Meteoryt”  4 czerwca. Kolejny koncert kabaretu będzie miał miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku 25 czerwca.  Innym zespołem, w którym swoje pasje artystyczne realizują seniorzy jest Chór im. Stanisława Moniuszki, który pracuje pod kierunkiem Marty Szałkiewicz. Efekty tej pracy będzie można podziwiać 21 czerwca w Pikotece  przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku. Koncert chóru będzie podsumowaniem sezonu artystycznego i jednym z ostatnich występów przed przerwą wakacyjną.

Już 8 czerwca rozpocznie się V Festiwal Tkactwa „Podlaskie Sploty”, na który czeka wielu pasjonatów tego rzemiosła przeżywającego od jakiegoś czasu swój renesans. Wiem, że dla wielu osób tkactwo stało się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie – mówi Krystyna Kunicka, koordynatorka festiwalu, znawczyni i miłośniczka tradycyjnych podlaskich tkanin.

A wydarzeń, na które w ramach festiwalu zapraszamy  jest mnóstwo. 8 czerwca o godz. 16 w Galerii Instytutu odbędzie się wernisaż wystawy kilimów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Tego samego dnia, o godz. 18. 00 zostanie otwarta kolejna wystawa. W hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej będzie można zobaczyć projekty aranżacji wnętrz z wykorzystaniem motywów tradycyjnych tkanin. A już o godz. 18.30 ta sama hala zamieni się w wybieg dla modelek. Odbędzie się tam pokaz mody, podczas którego swoje kolekcje inspirowane tkaninami tradycyjnymi pokażą trzy białostockie projektantki: Jolanta Nierodzik, Aneta Popławska i Edyta Uss-Mazewska. Pokaz będzie miał piękną, artystyczną oprawę – mówi Krystyna Kunicka  – Miss God i Marta Szałkiewcz stworzyły oryginalną muzykę, powstała też ciekawa choreografia, a wszystko połączone tradycyjnymi ludowymi motywami.

Drugi dzień Podlaskich Splotów to tradycyjnie już, piknik tkacki. Od godz. 11.00 na dziedzińcu Pałacu Branickich będzie można podziwiać kunszt tkaczy i tkaczek z całej Polski, spróbować swoich sił przy krośnie i potańczyć z Kurpiami Zielonymi oraz kapelą Batareja. 

W czerwcu sezon artystyczny podsumują dwa zespoły działające przy PIK: Kurpie Zielone i Podlaskie Ognisko Baletowe. Koncert z tej okazji odbędzie się 14 czerwca  w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Roczną prace artystyczną Teatru ProScenium funkcjonującego pod egidą PIK zwieńczą dwie premiery: pierwsza to spektakl „…i po ptakach – czyli Tadek i Władek Show” oraz „KOŃec”. Oba spektakle będzie można obejrzeć w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, w Domu Ludowym. Mila Wyszkowska, pod kierunkiem której pracują młodzi aktorzy i aktorki z ProScenium nie kryje ekscytacji. Cieszę się, że udało nam się przygotować aż dwie premiery – mówi. – Pracowaliśmy bardzo intensywnie, to był dobry rok i mam nadzieję, że oba spektakle to potwierdzą.

W czerwcu będziemy kontynuować rozpoczęte pod koniec maja Rockowania. 15 czerwca odbędą się eliminacje powiatowe przeglądu w Suwałkach, 27 czerwca  – w Bielsku Podlaski. Dzień później, 28 czerwca, na ten etap Rockowań PIK zaprasza do Łomży.

Czerwiec  zakończą warsztaty wokalne zorganizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Potrwają dwa dni: od 28 do 29 czerwca. Zajęcia poprowadzi Weronika Bochat-Piotrowska, z którą uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie: śpiewasz Ty, czy twój głos?

Będzie nam miło, jeśli któraś z propozycji Państwa zainteresuje.