Jesteś na stronie: Gala XI konkursu wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim
Treść strony

Gala XI konkursu wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim

Fundacja Obowiązek Polski zaprasza na rozstrzygnięcie XI konkursu wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim.

Program spotkania:

16 marca 2023 r. Podlaski Instytut Kultury – Spodki, ul. św. Rocha 14 w Białymstoku

14.30 – Panel dyskusyjny:

– Koncepcja narodu w myśli ideowo-społecznej R. Dmowskiego, dr Patryk Tomaszewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
– Postromantyczna koncepcja narodu w myśli R. Dmowskiego, dr Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski
– Przegląd Wszechpolski jako fundament kształtowania definicji nowoczesnego narodu, Mateusz Kotas, dyrektor Muzeum Historii Ruchu Narodowego

17.00 – GALA XI KONKURSU Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

Rozstrzygniecie w kategorii esej, praca plastyczna, film.

Wystąpienia:
– referat dot. tematu konkursu – prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej
– dr Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski
– dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku
– Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski
– otwarcie wystawy prac plastycznych laureatów i finalistów konkursu
– pokaz filmowy o Romanie Dmowskim (krótkie formy filmowe)

17 marca 2023 r, Muzeum Przyrody w Drozdowie

10.00 zwiedzanie Dworu w Drozdowie, miejsca śmierci R. Dmowskiego

Gabinet Dmowskiego (przedpremierowe ukazanie miejsca pracy Dmowskiego z jego maską pośmiertną)

11.00 referaty

Afirmacja i krytycyzm – stosunek Romana Dmowskiego do polskiego narodu – Tomasz Szymański, kustosz w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich

Komuniści wobec ruchu narodowego po 1945 r. – prof. Krzysztof Sychowicz, IPN

Zdjęcia z konferencji z dnia 15.03.2023 r. 


Fot. P. Dołżyński / PIK w Białymstoku

Panel dyskusyjny, 16.03.2023 r. 

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 15 marca w Spodkach PIK, prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski podkreślał, że konkurs stał się już znany i popularny w całej Polsce.

Staramy się iść z duchem czasu i dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kategorii filmowej, mnóstwo wspaniałych prac zostało nadesłanych w kategorii plastycznej i oczywiście literackiej. Gdy czyta się eseje, które wpłynęły na konkurs, to naprawdę serce rośnie, że mamy tak wspaniałą, mądrą i świadomą młodzież – mówił Dariusz Wasilewski.

Konkurs wiedzy o Romanie Dmowskim, konkurs historyczny wyrobił sobie już ogólnopolską markę. Wzbudza zainteresowanie u młodych fascynatów historii w całym kraju, mamy prace ze wszystkich zakątków Polski. To przede wszystkim jest praca dla tych, którzy kochają poznawać historię swojego kraju, lubią się uczyć, lubią się rozwijać, lubią tez rozwijać talenty literackie albo plastyczne. To wielka radość, że i tu u nas na Podlasiu i we wszystkich województwach znalazło się tak wiele osób, które zechciało w naszym konkursie wziąć udział – podkreślił dr Tomasz Madras, przewodniczący kapituły konkursowej.

Będzie nam niezmiernie miło gościć w naszych progach zarówno laureatów konkursu, jego organizatorów, jak i wszystkie osoby zainteresowane tym wydarzeniem. Podlaski Instytut Kultury w swoich założeniach statutowych zwraca uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, stąd cieszymy się, że możemy być partnerem honorowym przedsięwzięcia – mówiła Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. Dyrektor PIK.

 

Organizator:
Fundacja Obowiązek Polski

Partnerzy honorowi wydarzenia:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

Patronat główny:
Minister Edukacji i Nauki

Patronaty honorowe:
JE Abp Józef Guzdek Metropolita Białostocki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Podlaskie Kuratorium Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej, oraz Fundacja Narodowa im. R. Dmowskiego, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego, Powiat Łomżyński, Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich.

Patroni:
ENEA Ciepło, Samasz, ASKO SA, BK TRAS, IN Floo, Wydawnictwo Dębogóra, Księgarnia i Wydawnictwo Capital Book, Fundacja Rosa Mystica, Civitas Christiana, 3DOM, Wydawnictwo Eko–Dom, Wydawnictwo Arkana, Wydawnictwo Dębogóra.

Patroni medialni:
Telewizja Polska, Kurier Poranny, Radio Białystok, Radio Jard, Radio i, Pro Anima – portal kulturowy, Podlaskie24, wSieci Historii, Myśl Polska, Kresy.pl, Nowy Ład, Polityka Narodowa.