Jesteś na stronie: Festiwal Piosenki z czasów Babci i Dziadka
Treść strony

Festiwal Piosenki z czasów Babci i Dziadka

Festiwal Piosenki z czasów Babci i Dziadka

Komisja konkursowa wyłoniła 30 laureatów, którzy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

Od 10 lat w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku odbywa się „Festiwal Piosenki z czasów Babci i Dziadka”, przeznaczony dla dzieci w wieku od zerówki do czwartej klasy oraz ich babć
i dziadków. Pomysłodawczyniami konkursu są panie: Agnieszka Myszkowska oraz Ewa Wojciuk. Co roku w festiwalu bierze udział około 40 uczestników z wielu białostockich szkół. Dzieci podczas konkursu prezentują utwory ludowe jak i rozrywkowe tak znakomitych artystów jak: Anna Jantar, Czesław Niemen, Violetta Villas, Maria Koterbska, Maryla Rodowicz czy Skaldowie.

Celem projektu jest promowanie wartościowej muzyki oraz jej treści i przekazu. Przede wszystkim ważna jest integracja pokoleń poprzez eksponowanie niezwykle pięknych piosenek o głębokiej treści z dawnych lat, wzmocnienie więzi międzypokoleniowej z rodziną oraz ukazanie dzieciom klimatu dawnych czasów, a także nauczenie szacunku do dawnej kultury i zwyczajów.

Formuła konkursu z biegiem czasu ulegała przemianom, które były podyktowane potrzebami małych artystów oraz ich opiekunów. Dotyczyły one m.in. rozszerzenia kategorii wiekowych, gdyż na początku w konkursie uczestniczyły dzieci z klas I-III oraz „zerówek”. Obecnie w Festiwalu również biorą udział dzieci z klas czwartych. Cztery lata temu do śpiewania z wnukami organizatorzy zaprosili też dziadków.

Partnerem projektu był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Do pracy w komisji konkursowej organizatorzy zaprosili profesora sztuki, dyrygenta, chórmistrza, pedagoga uhonorowanego wieloma nagrodami i odznaczeniami panią Annę Olszewską, Jolantę Drużyńską – dyrygenta, chórmistrza chóru SP47, zdobywczynię prestiżowych nagród m.in. „Srebrnego Kamertonu” oraz panią Natalię Jańczak dyrygenta chórów przedszkolnych, absolwentkę Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Transmisję z finałowego koncertu oraz ogłoszenie wyników można obejrzeć na platformie YouTube.